Wspólne świętowanie w willi Oksza

7 lipca odbyło się wyjątkowe wydarzenie, mające na celu upamiętnienie rodziny Zamoyskich. Data wydarzenia nie była przypadkowa, ponieważ tego dnia przypada najbliższa niedziela po urodzinach Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, matki patrona ulicy, przy której znajduje się nasza filia Galeria Sztuki w willi Oksza.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Świętego Krzyża, odprawioną w intencji rodziny Zamoyskich. Po nabożeństwie uczestnicy zebrali się przy pomniku hrabiego Władysława Zamoyskiego, gdzie Anna Jarząbek powitała wszystkich przybyłych, zastępując dyrektora otwierającego tego dnia wystawę w Usseglio we Włoszech.

Następnie wszyscy wyruszyli na wspólny spacer ulicą Hrabiego Władysława Zamoyskiego, prowadzony przez Zofię Radwańską, która przypomniała historię rodziny Zamoyskich oraz znaczące w historii Zakopanego miejsca, które mijaliśmy po drodze. Na uczestników czekały margerytki – symboliczne kwiaty Jadwigi Zamoyskiej oraz poczęstunek przygotowany przez znajdujące się na trasie restauracje, które włączyły się w nasze święto. Wszystko przy akompaniamencie kapeli góralskiej.

Od godziny 11.00 w ogrodzie willi Oksza odbywały się różnorodne aktywności. Można było skosztować przysmaków przygotowanych przez Cepculki, wziąć udział w turnieju gry planszowej „Pociąg do Zakopanego”, czy podziwiać wystawę plenerową „Nic dla siebie… O Tatrach i innych darach Zamoyskiego dla Polski”, najmłodsi mogli brać udział w warsztatach plastycznych „Ulica moich marzeń”. Natomiast w willi Oksza, odbywały się w tym czasie oprowadzania oraz prelekcje.

Kolejna edycja naszego wydarzenia była doskonałą okazją do przypomnienia zasług rodziny Zamoyskich, ich wkładu w rozwój Zakopanego oraz odkrycia historii willi Oksz i ulicy Hr. Władysława Zamoyskiego. Wszyscy uczestnicy, zarówno mieszkańcy, jak i turyści, mieli możliwość uczczenia pamięci tej wybitnej rodziny w atmosferze radości i wspólnego świętowania.

Bardzo dziękujemy wszystkim Partnerom oraz Gościom za tak liczne przybycie!