Święto stroju spiskiego w Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie

W niedzielę, 21 lipca, w ramach tegorocznych Wakacji na Spiszu, zaprosiliśmy do Zagrody Sołtysów w Jurgowie na Święto stroju spiskiego. To coroczne wydarzenie tym razem było szczególne, ponieważ w spiskich filiach Muzeum Tatrzańskiego można oglądać wystawę “Barwy Spisza”, będącą częścią wydarzenia muzealnego pn. Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Na wystawie w Jurgowie prezentowane są powszednie ubiory kobiece i męskie, związane z codziennymi zajęciami ludności, w tym odzienie bacy czy juhasa spędzającego całe lato w górach.

Licznie przybyli goście mogli tego dnia brać udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie, które prowadziła Sylwia Plucińska oraz w spotkaniu z twórcą ludowym Józefem Wojtasem i pod jego okiem spróbować swych sił w hafcie na suknie. Na najmłodszych czekały warsztaty malowania kwiatów na płótnie przygotowane przez edukatorki z Muzeum Tatrzańskiego, natomiast poszukiwacze przygód kulinarnych, mogli rozsmakować się w regionalnych specjałach, o których opowiadały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jurgowie.

Zapraszamy również na kolejne wydarzenie na Spiszu, tym razem do drugiej naszej filii Zagrody Korkoszów w Czarnej Górze. W niedzielę 4 sierpnia od godziny 11.00 trwać będzie „WESELE U KORKOSZÓW”.

W programie:

– Warsztaty „Tworzenie ozdób do włosów”;

– Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Barwy Spisza”;

– Inscenizacja wesela spiskiego z udziałem zespołu regionalnego z Jurgowa;

– Degustacja potraw regionalnych (Koło Gospodyń Wiejskich z Czarnej Góry);

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Istnieje możliwość transportu z Zakopanego po wcześniejszym zapisaniu się: wydarzenia@muzeumtatrzanskie.pl, tel. +48 536 776 999.