Tajemniczy obiekt
Jak co roku o tej porze zapraszamy na Tatrzańskie Musealia >>. To święto Muzeum Tatrzańskiego w trakcie, którego chcemy pokazać Wam – Publiczności, naszą różnorodność oraz to, że Muzeum to zbiory i ludzie, którzy o nie dbają i je udostępniają.
Nasz święto trwa przez cały sierpień. W tym czasie możecie wziąć udział w różnych wydarzeniach, poznać kolekcję, spotkać się z muzealnikami, ale też i artystami.
Muzeum Tatrzańskie liczy sobie już ponad 130 lat. Przez ten czas zgromadziliśmy kolekcje przyrodniczą, etnograficzną, sztuki, a także archiwum, które z dumą prezentujemy Państwu w 12 (a już niedługo w 13) filiach i oddziałach. W tym roku postanowiliśmy wprowadzić na nasze wystawy dodatkowe obiekty, które na co dzień nie są prezentowane, ale pokazują, że wszystkie filie są częściami jednego muzealnego organizmu, a nasze kolekcje wzajemnie uzupełniają się i dopowiadają historie naszego regionu.
W gmachu głównym szukajcie montażu Władysława Hasiora, znanego współczesnego artysty, który swoją spuściznę zapisał Muzeum Tatrzańskiemu.
W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba znajdziecie biżuterię ze zbiorów etnograficznych, bo inspiracją dla stylu zakopiańskiego, którego ojcem jest Stanisław Witkiewicz, była miejscowa sztuka ludowa. Pojawia się tam również Kornel Makuszyński – pisarz, „który miał słońce w herbie”, a jego mieszkanie stało się pierwszą filią Muzeum Tatrzańskiego.
W kornelowej Opolance z kolei Koziołek Matołek spotyka się ze swoją tatrzańską krewniaczką, która przyjechała do niego z magazynu przyrodniczego.
W Galerii Sztuki w willi Oksza zachęcamy do odnalezienia wszystkich roślinnych ornamentów w stylu zakopiańskim i porównania ich z eksponatem z działu przyrody – szarotkami alpejskimi.
Na ekspozycji w naszym najnowszym oddziale Muzeum Palace, znajdziecie zachętę do wizyty w Łopusznej – obraz T. Dobrowolskiego „Dwór w Łopusznej”.
Natomiast pośród asamblaży Władysława Hasiora rozgościł się projekt pierwszej willi w stylu zakopiańskim, czyli Koliby, autorstwa wspomnianego Stanisława Witkiewicza. Ciekawostką jest nie tylko to, że ów budynek to jedna z naszych filii, ale także to, że to Hasior w latach 90. ubiegłego wieku, był autorem aranżacji wnętrz tego obiektu.
Kolekcje się ze sobą łączą, muzealne wątki i historie splatają.
Zapraszamy do odwiedzania Muzeum Tatrzańskiego i odgrywania go na nowo!