Witkacy a człowiek radziecki. Spotkanie w 85. rocznicę samobójczej śmierci artysty, 18 WRZEŚNIA

18 września (środa)

Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Stanisław Ignacy Witkiewicz urodził się w 1885 roku w zaborze rosyjskim, po przeprowadzce do Zakopanego nadal posiadł rosyjskie „papiery”. Podczas wielkiej wojny służył w elitarnym rosyjskim pułku piechoty. 17 września dotarła do niego wieść o napaści Armii Czerwonej na Polskę. Dzień później zginął śmiercią samobójczą.

Jaki był stosunek artysty do Rosji carskiej, a jaki do bolszewickiej? Czy koncepcja „człowieka radzieckiego” może być przydatna dla analizy twórczości Witkacego – i czasów, w których tworzył?
O relacjach Witkacego z Rosją opowie historyczka sztuki Zofia Radwańska, o koncepcji człowieka radzieckiego sowietolożka Kinga Nędza-Sikoniowska.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Il. Portret Wielokrotny, Stanisław Ignacy Witkiewicz, ok. 1917, zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi
Artysta ubrany jest w mundur oficera Pawłowskiego Pułku Lejbgwardii. Brak tzw. cyfry Mikołaja II na pagonach oznacza, że portret został wykonany po wybuchu rewolucji lutowej 1917 roku.

Serdecznie zapraszamy!