Utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, Rzeczpopolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską

Projekt Utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem uzyskało dofinansowanie na projekt: „Utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, PRIORYTET VII: Kultura, Obszar 1: Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej).

Projekt Utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa jest częścią szerokiego działania łączącego rozwój kultury z rozwojem gospodarczym, włączeniem społecznym i innowacjami społecznymi w skali regionu, a nawet kraju.

Jego realizacja zakłada m.in. zrealizowanie poniższych celów:

  • włączenie społeczne i rozwój innowacji społecznych;
  • pozytywne efekty ekonomiczno-społeczne;
  • utworzenie nowych miejsc pracy;
  • zastosowanie rozwiązań energooszczędnych oraz odpowiadających wyzwaniom zielonej gospodarki;
  • wzrost udziału społeczeństwa w życiu kulturalnym;
  • stosowanie zasad Europejskiego Bauhausu;
  • wsparcie transformacji cyfrowej;
  • zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji.

Powyższe cele realizowane będą poprzez:

  • stworzenie nowej filii Muzeum Tatrzańskiego (której wizualizacja znajduje się poniżej), zapewniającej pamięć związaną z eksploracją Tatr, a także historią i kulturą związaną z taternictwem i narciarstwem, nawiązując do szerszego kontekstu himalaizmu polskiego;
Wizualizacja budynku Muzeum taternictwa i narciarstwa
  • podniesienie standardów zarządzania dziedzictwem oraz oferty muzealnej, czego efektem będzie znacząca poprawa jakości zasobów dziedzictwa;
  • całkowite odrestaurowanie i przywrócenie do użytkowania zabytkowego budynku, będącego obecnie pustostanem, nadając mu nową funkcję i tym samym podnosząc jego atrakcyjność dla użytkowników, dostosowując infrastrukturę do potrzeb współczesnych odbiorców, a także dostosowując rozwiązania dla osób ze szczególnymi potrzebami;
  • dostosowanie infrastruktury technicznej budynku do współczesnych standardów w szczególności w obrębie oszczędności i optymalnego wykorzystania energii w poszanowaniu zabytkowej tkanki i uwzględnieniu wymagań konserwatorskich;
  • stworzenie nowych miejsc pracy związanych z obsługą oferty programowej;
  • wzmocnienie roli i pozycji Muzeum w procesie budowania tożsamości miasta i regionu oraz wspieraniu ich rozwoju poprzez tworzenie jakościowej oferty turystyki kulturowej.

Grupami docelowymi są:

  • Uczniowie, studenci;
  • Seniorzy;
  • Rodzice i opiekunowie dzieci;
  • Osoby z niepełnosprawnością i opiekunowie osób z niepełnosprawnością;
  • Turyści;
  • Obecna publiczność Muzeum Tatrzańskiego;
  • Nauczyciele szkół różnych szczebli.

Zadania realizowane w ramach Projektu obejmują:

  1. Prace konserwatorskie, prace restauratorskie, roboty budowlane przy budynku/budynkach lub budowa nowych obiektów

 

Prace obejmują remont konserwatorski oraz przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku przy ul. Plac Niepodległości 6 na cele działalności instytucji kultury. Celem przebudowy i remontu konserwatorskiego jest poprawa stanu technicznego zabytkowego budynku, dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dostosowanie układu na potrzeby Muzeum wraz z pogłębieniem i powiększeniem piwnic z poszanowaniem zabytku.

 

  1. Nadzór

 

Prace budowlane i konserwatorskie przy budynku będę realizowane pod nadzorem zespołu inspektorów oraz nadzorem autorskim projektantów.

 

  1. Działania informacyjno-promocyjne

 

Muzeum podejmie działania informacyjno-promocyjne takie jak: odpowiednie oznakowanie, opracowanie informacji prasowych o uzyskaniu dofinansowania z Funduszy Europejskich  i przekazanie ich do mediów, zamieszczenie (na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych) informacji na temat przedmiotowego projektu, organizację wydarzeń promocyjnych , realizację druków, realizację materiałów audio-video.

 

  1. Prace w otoczeniu

 

Wykonane zostaną prace w otoczeniu związane z zagospodarowaniem terenu, które obejmą m.in.: plantowanie oraz humusowanie terenów zielonych, wykonanie nawierzchni ciągów pieszych z kostki, utworzenie chodnika, wykonanie opaski przeciw bryzgowej, wiaty śmietnikowej, budowę tarasu, wykonanie oświetlenia zewnętrznego, utworzenie parkingu. Ponadto przewidziane jest wykonanie: instalacji wod.-kan. zewnętrznych, odtworzenie przyłączy kanalizacji sanitarnej i wodociągowego, instalacji opadowej.

 

  1. Zakup sprzętu lub wyposażenia

 

Zakupiony zostanie sprzęt i specjalistyczne wyposażenie budynku takie jak m.in.: system monitoringu wizyjnego, infrastruktura teleinformatyczna, elementy multimedialne, wyposażenie wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wyposażona zostanie również przestrzeń wystawiennicza w m.in.: w gabloty służące do prezentowania eksponatów, elementy wchodzące w skład scenografii i aranżacji ekspozycji oraz obsługi ekspozycji.

Zakupiony sprzęt AV i IT przyczyni się do rozwoju oferty kulturalno- edukacyjnej Muzeum Tatrzańskiego oraz prawidłowego funkcjonowania instytucji kultury w wielu obszarach m.in. udostępnienia, popularyzacji, edukacji, bezpieczeństwa itp. Powyższy sprzęt przyczyni się również do realizacji działań promocyjnych.

 

  1. Konserwacja zabytków ruchomych, księgozbiorów lub muzealiów

 

W ramach projektu zostaną przeprowadzone działania zabezpieczające obiekty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Jednocześnie wskazano obiekty przeznaczone do przeprowadzenia konserwacji pełnej. Stanowią one wyjątkową grupę obiektów o wyjątkowej wartości dla kultury polskiej i historii.

 

  1. Zarządzanie projektem – koszty pośrednie

 

  1. Podnoszenie kompetencji kadr beneficjenta

 

Muzeum, w ramach projektu, zaplanowało działania związane z podnoszeniem kompetencji kadr Beneficjenta. Szkolenia obejmą 94 osoby – pracowników Muzeum zatrudnionych na umowie o pracę. Planowane są szkolenia dla pracowników w wielu obszarach tematycznych, które obejmują m.in.: zarządzanie zespołem w instytucji kultury; dywersyfikacje źródeł finansowania działalności w okresie trwałości projektu/pozyskiwanie funduszy na działalność i rozwój instytucji ze źródeł pozabudżetowych; transformację cyfrową; innowacje społeczne; włączenie społeczne; działania w ramach kryzysu; znajomość języków mniejszości narodowych, regionalnych, etnicznych oraz znajomość języka migowego.

 

  1. Działania edukacyjne podnoszące świadomość ekologiczną społeczeństwa

 

Planowane działania realizowane w okresie realizacji projektu będą miały charakter edukacyjny, podnoszący świadomość ekologiczną oraz klimatyczną społeczeństwa. Będą mogły przyczynić się do zwrócenia uwagi odbiorców na to, jak ważnym elementem edukacji obywatelskiej jest właśnie edukacja ekologiczna.

 

Planowane są warsztaty przyrodniczo-ekologiczne w Muzeum Tatrzańskim. Przeprowadzone zostaną szkolenia dotyczące edukacji ekologicznej. Zajęcia obejmą takie tematy jak:

  • zmiana klimatu,
  • zasoby naturalne,
  • energia i transport,
  • produkcja, konsumpcja i odpady,
  • globalny rynek i handel międzynarodowy,
  • żywność i rolnictwo,
  • różnorodność biologiczna.

 

  1. Działania związane ze współpracą z partnerami z innych państw

 

Muzeum Tatrzańskie w związku z realizacją projektu Utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa w Zakopanem podpisało list intencyjny. Na mocy listu intencyjnego Partnerem projektu stało się Lietuvos Sporto Muziejus (Litewskie Muzeum Sportu) w Kownie.

 

Planowane do realizacji działania to m.in.: organizacja wizyt warsztatowych i studyjnych.

 

W trakcie realizacji przedmiotowego projektu podejmowane będą wspólne działania mające bezpośredni związek i wpływ na kształt i realizację inwestycji objętej projektem.

 

Informujemy o możliwości zgłaszania do IZ lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON lub KPP. Sygnały, zgłoszenia i/lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP/KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

  1. poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15, 00-071 Warszawa,
  2. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  3. formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie feniks.gov.pl,
  4. mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl.

 

Całkowity koszt Projektu: 14 613 862,09 zł

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 9 705 216,91 zł

 

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wpisz szukane wyrażenie