„Chudobno mie mama miała…. Dzieciństwo pod Tatrami”
Zapraszamy na wystawę „Chudobno mie mama miała…. Dzieciństwo pod Tatrami” przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Termin wystawy: 4 lipca – 24 sierpnia 2025 r.
Termin wernisażu: 4 lipca, godzina 12:00
Miejsce: Galeria SOKÓŁ FOYER w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (foyer Sali im. Lucjana Lipińskiego)
Wystawa towarzyszy 32. Międzynarodowemu Festiwalowi Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sączu.
Wystawa „Chudobno mie mama miała…. Dzieciństwo pod Tatrami” to obraz dzieciństwa w tradycyjnej kulturze wiejskiej polskiego Podtatrza ujęty w fotograficzne kadry. Odnosi się do okresu od końca XIX wieku do pierwszych lat po II wojnie światowej i zaznajamia z wybranymi aspektami życia najmłodszych mieszkańców podtatrzańskich wiosek. Ekspozycja pokazuje dzieciństwo niełatwe, ale też niepozbawione radosnych przeżyć, pozwala lepiej rozumieć przeszłość i skłania do refleksji nad teraźniejszością.
Prezentację przygotowano na bazie scenariusza wystawy „Chudobno mie mama miała… Dzieciństwo pod Tatrami”, prezentowanej w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem w 2014 r.
Organizatorzy:
Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem – Michał Murzyn
Dyrektor MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Dyrektor Festiwalu – Andrzej Zarych
Zastępca Dyrektora MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Dyrektor Organizacyjny Festiwalu – Piotr Gąsienica
Kierownik Biura Organizacyjnego Festiwalu – Monika Kurzeja
Kuratorka wystawy, autorka tekstów: Anna Kozak – Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem Koordynatorka projektu: Marta Smólczyńska – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Projekt plakatu i druków reklamowych, skład tekstów i przygotowanie fotografii do druku – Aleksandra Michalska – Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Blisko 100 fotografii zaprezentowanych na wystawie pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, a także: Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Archiwum Narodowego w Krakowie, Autorów wystawy „Jurgów w starej fotografii”, Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Radwańskiej Paryskiej i Witolda Henryka Paryskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, zbiorów prywatnych Józefa Pitonia.
Ludowe zabawki wypożyczono z kolekcji Sądeckiego Parku Etnograficznego, oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu.
