Spod Tatr nad Adriatyk – Stanisław Witkiewicz w Lovranie. Wykład Jana Skłodowskiego, 17 lipca
17 lipca (czwartek)
godz. 17.00
Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25
Spod Tatr nad Adriatyk – Stanisław Witkiewicz w Lovranie. Wykład Jana Skłodowskiego
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Składanie osobowości. Witkacy”
Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego
Spotkanie z dr. Janem Skłodowskim – Spod Tatr nad Adriatyk – Stanisław Witkiewicz i Witkacy w Lovranie
Dr Jan Skłodowski przedstawi zakopiańskiej publiczności pobyt Stanisława Witkiewicz w Lovranie. Prelegent wprowadzi w klimat tej pięknej miejscowości w kategoriach historyczno-kulturowych jako miejsca szczególnie ulubionego przed 1914 rokiem nie tylko przez “Galileuszy”, ale też i przedstawicieli Kongresówki, którzy byli związani z Zakopanem.
Stanisław Witkiewicz (1851-1915), malarz, pisarz, teoretyk sztuki, twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego w architekturze, gorący patriota – szlak ostatnich lat jego życia wiódł z Zakopane do Lovranu (wówczas Cesarstwo Austro-Węgierskie, dziś Chorwacja), gdzie nie doczekał spełnienia legionowego czynu i wyśnionej Niepodległej. Podczas kuracyjnych pobytów nad Adriatykiem w miarę swych sił malował i pisał, śledząc życie kulturalne i polityczne w kraju. Odwiedzał go, m.in. syn, Stanisław Ignacy (znany później jako Witkacy) z Ireną Solską, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz oraz spokrewniony z nim Józef Piłsudski.
Niepowtarzalny czar nadmorskiego krajobrazu, łagodny klimat i elitarny wykwint kurortów adriatyckiej riwiery – zwłaszcza Abacji, zwanej austriackim Monte Carlo sprawił, że odwiedzali ją od końca XIX wieku, za przykładem europejskich koronowanych głów, arystokratów i wiedeńskich dygnitarzy oraz światowej sławy artystów, także prominentni Polacy – pisarze, naukowcy, arystokraci, ziemianie, przedstawiciele sfer rządowych, wojskowych i wolnych zawodów. Spośród najbardziej znanych wymienić należy Michała Elwiro Andriollego, Marię Konopnicką, Kazimierza Przerwę-Tetmajera czy Zofię Nałkowską.
Dr Jan Skłodowski – fotograf, pisarz, podróżnik, autor książek, albumów i artykułów na temat Kresów. Członek założyciel i prezes Stowarzyszenia „Res Carpathica”. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Związku Polskich Artystów Fotografików. Współpracuje z Instytutem Sztuki i Instytutem Historii PAN, Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbył ponad 50 podróży badawczo-inwentaryzacyjnych na tereny Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy. Uczestnik i autor referatów na międzynarodowe kongresy Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej (2009, 2012, 2015, 2018) oraz Dialogi Dwóch Kultur w Krzemieńcu, Ukraina (2011–2017). Jest autorem 12 książek i albumów oraz ponad 130 artykułów (m.in. w periodykach: „Bunt Młodych Duchem”, „Cenne, Bezcenne/Utracone”, „Kurier Galicyjski”, „Lwowskie Spotkania”, „Nasza Rota”, „Pamiętnik Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Płaj-Almanach Karpacki”, “Res Carpathica”, „Semper Fidelis”, „Spotkania z Zabytkami”, „Twórczość”, „Wierchy”, „Witkacy!”) oraz licznych wystaw fotograficznych w kraju (m.in. w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”) i za granicą (m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, Uniwersytecie w Nantes, Instytucie Polskim w Wilnie, Muzeum Diecezji Żmudzkiej w Worniach, Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu) poświęconych ziemiom oraz dziedzictwu kulturowemu terenów wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Przewodniczący, powołanego w Towarzystwie Karpackim Komitetu Obchodów Jubileuszu 100-lecia walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich 1914-2014.
