Jak dawniej bawiły się dzieci? (WARSZTATY)

Na warsztatach dzieci przeniosą się w czasie, spróbują znaleźć miejsce swoich rówieśników w XIX-wiecznej chałupie góralskiej, której model jest częścią ekspozycji etnograficznej w gmachu głównym Muzeum. Oglądając wnętrze chaty spróbujemy wyobrazić sobie, jak wyglądał świat bez elektryczności, telewizorów, smartfonów, tabletów, bez gier komputerowych, grających zabawek, placów zabaw, sklepów z kolorowymi zabawkami i przedszkoli. Co robiły wtedy dzieci? Jaki był porządek ich dnia? Czy siedziały w kącie izby i się nudziły? A może miały jakieś obowiązki? Czy było im dość ciepło w zimie? Czy miały co jeść? Czy w ogóle miały zabawki, skoro nie dało się ich kupić? Na te pytania i wiele innych będziemy wspólnie szukać odpowiedzi. Zagramy w wybraną przez nas grę o intrygujących dziś nazwach: „ryktar”, „cęcki” czy „masuwanka”. Może dziś bawimy się podobnie? A może te dawne zabawy nie przypominają już naszych?

Na zakończenie uczestnicy zajęć sami, własnymi rękami zrobią zabawkę, dokładnie tak jak robiły to dzieci w dawnych czasach. Wykonane zabawki dzieci zabiorą do domu.

Prowadzący zajęcia: Aleksandra Michalska, Monika Pietraszko-Warchałowska

Kontakt: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

tel. 533 925 111, 18 20 152 05 wew. 22

Miejsce: Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 10