SPOTKANIE Z CYKLU „CZARNE NA BIAŁYM” Z UDZIAŁEM KRZYSZTOFA ŚRODY
Burmistrz Miasta Zakopane, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu „CZARNE NA BIAŁYM” z udziałem Krzysztofa Środy, autora książki Las nie uprzedza.
Spotkanie odbędzie się dnia 22 listopada 2018 roku, w czwartek, o godz. 18:00, w Galerii Dom Doktora w Zakopanem przy ulicy Witkiewicza 19. Wstęp wolny.
Czeczenia – kraj przeorany okrutną wojną. Maroko – raj dla turystów z Europy. W książce Krzysztofa Środy te dwie odległe krainy stają się częścią jednej opowieści o naturze świata, o przenikaniu się brutalności i delikatności, strachu i odurzenia. To proza pełna historii, które chciałoby się zapomnieć zaraz po przeczytaniu, oraz opowieści całkiem innych, jak choćby ta o Janie Potockim, autorze Rękopisu znalezionego w Saragossie i podróżniku, który pragnął zrozumieć ludzką naturę, badając zwyczaje egzotycznych ludów i dzieje dawnych cywilizacji.
„Brakowało mi takiej książki. Coraz rzadziej się tak pisze. To jest książka o tym, co pomiędzy. O tym, co pisarze, podróżnicy, reporterzy pozostawiają nieopisane. W cieniu. W tajemnicy. Nieodkryte”.
Ziemowit Szczerek
„W najnowszej książce Krzysztofa Środy, Las nie uprzedza, wytropiona za pomocą wyrafinowanych narzędzi układanka świata okazuje się tym razem raczej potworna. Jej soczewką stają się wlepione w przechodniów na marokańskim bazarze puste oczy martwych kóz”.
Zofia Król, dwutygodnik.com
Krzysztof Środa (ur. 1959) – pisarz, tłumacz, historyk filozofii. Pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, obronił pracę doktorską o fenomenologii Edmunda Husserla, przełożył kilkanaście książek – większość na temat spekulacji giełdowej. Autor Niejasnej sytuacji na kontynencie (2003), Projektu handlu kabardyńskimi końmi (2006) oraz Podróży do Armenii i innych krajów (2012) oraz książki Las nie uprzedza (2016), laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) w kategorii eseistyki. Jego ostatnia książka Las nie uprzedza została nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia.