Góry widoków. Stanisław Gałek i tatrzańscy pejzażyści jego czasów w kolekcji Leszka Radwana i Piotra Radwana-Rohrenschefa oraz Witolda Huculaka
Krajobraz tatrzański był i nadal pozostaje źródłem inspiracji dla wielu artystów, zarówno wywodzących się z miejscowego środowiska, jak i przybywających pod Tatry. Ich prace z kolei coraz częściej stają się przedmiotem kolekcjonerskich pasji osób, które swe zauroczenie górami łączą z zamiłowaniem do sztuki. Muzeum Tatrzańskie w cyklu “Kolekcje domowe” postanowiło prezentować publiczności sztukę “tatrzańską” z wybranych kolekcji prywatnych. Wystawa prezentuje wybrane dzieła malarskie ze zbiorów trzech kolekcjonerów: Leszka Radwana i Piotra Radwana Röhrenschefa oraz Witolda Huculaka.
Ich znajomość narodziła się trzy lata temu właśnie na gruncie wspólnej pasji gromadzenia tatrzańskich pejzaży. Ze swych kolekcji na wystawę wybrali dzieła szeregu twórców reprezentowanych w stałej ekspozycji Muzeum Tatrzańskiego, na parterze w willi Oksza, poświęconej artystycznym dokonaniom czasu – od przełomu XIX i XX wieku – do końca okresu międzywojennego. Tak się bowiem składa, że ich zbiory także dotyczą głównie wspomnianego okresu, korespondują zatem z ekspozycją muzealną, stwarzając w niektórych przypadkach – okazję do interesujących porównań, a może i pogłębienia wiedzy o tatrzańskich pejzażystach tamtych lat. W sposób szczególny kolekcjonerzy pragną zaakcentować twórczość Stanisława Gałka, którego 140-lecie urodzin obchodziliśmy we wrześniu 2016 roku, a który tworząc w Zakopanem przez długie dziesiątki lat, w okresie międzywojennym – zyskał opinię najlepszego malarza Tatr.
Zapraszamy