AUDYCJA: MUZEUM TATRZAŃSKIE. ESENCJA TEGO, CO W ZAKOPANEM NAJPIĘKNIEJSZE
– 130 lat temu zaczątek kolekcji muzealnej stanowiła kolekcja 351 okazów ptaków oraz 54 okazów ssaków wraz z darami ofiarowanymi nam przez dr. Tytusa Chałubińskiego, patrona naszego muzeum. Były to wspaniałe zielniki mchów i roślin naczyniowych zebranych przez niego w Tatrach oraz kolekcja skał tatrzańskich – mówiła w Dwójce Monika Pietraszko-Warchałowska z Muzeum Tatrzańskiego.
Audycja: Zakopane z perspektywy Muzeum Tatrzańskiego (Mikrokosmosy/Dwójka)
Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk
Data emisji: 7.10.2019
Godzina emisji: 21.00
Audycja w archiwum Polskiego Radia:
https://polskieradio24.pl/8/3381/Artykul/2378893,Zakopane-Z-milosci-do-miejsca
Obchodzące w tym roku jubileusz 130-lecia muzeum zawiera w sobie wszystko to, co w Zakopanem najpiękniejsze i najbardziej wartościowe: wspaniałą tatrzańską przyrodę i niepowtarzalną, bogatą kulturę.
W audycji przyjrzeliśmy się historii Muzeum Tatrzańskiego oraz ludziom, którzy je tworzyli od początku działalności aż do dziś. Zawsze to były osoby, dla których Zakopane i Tatry były ważne, ludzie z pasją. Nie mogło zabraknąć takich osób jak Tytus Chałubiński (zajrzeliśmy do magazynów muzeum, gdzie znajdują się np. najstarsze eksponaty z jego kolekcji) i Juliusz Zborowski. Poza tym opowiadaliśmy o współczesnej historii placówki. Zajrzeliśmy do Galerii Hasiora, obejrzeliśmy kolekcję etnograficzną oraz opowiedzieliśmy o miłości do Tatr twórców muzeum.