Co nowego w muzeum?

Dwie nowe wystawy w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza  w willi „Koliba”

Dwie nowe wystawy w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”

Muzeum Tatrzańskie zaprasza zwiedzających do odwiedzenia dwóch nowych wystaw w willi Koliba.

Trzeba przypomnieć, że po przeprowadzeniu remontu konserwatorskiego w latach 2018–2019 docelowo zaaranżowano w „Kolibie” dwie nowe wystawy stałe w zachodnim skrzydle. Pierwsza z nich na parterze poświęcona została powstaniu i rozwojowi stylu zakopiańskiego na tle sztuki europejskiej. Druga, na poddaszu omawia życie i twórczość twórcy pierwszego polskiego stylu narodowego – Stanisława Witkiewicza. Na obu ekspozycjach, ilustrowanych fotografiami, eksponatami etnograficznymi oraz dziełami sztuki, zaopatrzonych w syntetyczne opisy oraz wzbogaconych o prezentacje multimedialne, można poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą stylu zakopiańskiego i jego twórcy.

Na parterze można oglądać m.in. model chałupy wykonany w 1892 r. na Wystawę Przemysłową we Lwowie przez Jana Obrochtę (dar dra Ignacego Baranowskiego), interesujące eksponaty etnograficzne, m.in. podarowane do zbiorów przez Stanisława Witkiewicza i Władysława hr. Zamoyskiego, a także oryginalne przedmioty sztuki użytkowej w stylu zakopiańskim. Szczególnie warto zwrócić uwagę na oryginalny zydel z „Koliby” zaprojektowany przez Witkiewicza dla Zygmunta Gnatowskiego, depozyt z Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, kopię sukni wykonaną specjalnie na cele naszej ekspozycji wg oryginału z Muzeum Narodowego w Krakowie, a także drobiazgi stylowe w gablotach. Na poddaszu w kilku pomieszczeniach przedstawione zostało życie i twórczość Stanisława Witkiewicza od lat najmłodszych po kres życia w Lovranie. Także i tutaj warto zwrócić uwagę na oryginalne dzieła sztuki: Głowę Stanisława Witkiewicza (odlew rzeźby Jana Rykały wykonany przez Tomasza Rossa), obraz malowany przez Stanisława Witkiewicza Las w noc zimową z 1892 r. oraz Portret Stanisława Witkiewicza namalowany przez Jacka Malczewskiego 1902 r.

Filmy, prezentacje multimedialne, odsłuch listów Stanisława Witkiewicza-ojca do Stanisława Ignacego Witkiewicza-syna, liczne zdjęcia archiwalne, audio-przewodniki, przewodnik „papierowy”, stanowią uzupełnienie i urozmaicenie pomagające w poznawaniu treści wystaw. Z pewnością nie wystarczy jedna wizyta na zapoznanie się z eksponowanym materiałem. Obie wystawy stanowią niezbędne uzupełnienie dla funkcjonującej od grudnia 1993 r. ekspozycji wnętrz zaaranżowanej przez Władysława Hasiora. Zapraszamy do zwiedzania.

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (w ramach 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury) pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

Fundusze Europejskie. Infrastruktura i Środowisko Rzeczpospolita Polska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Wpisz szukane wyrażenie