AKTUALNIE W EDUKACJI

REGULAMIN ZAJĘĆ

Rezerwację przyjmujemy najpóźniej tydzień przed planowanym terminem realizacji zajęć. Rezygnacji można dokonać najpóźniej 3 dni przed planowanym terminem.

W warsztatach edukacyjnych może uczestniczyć grupa do 20 osób (w przypadku większej liczby należy podzielić grupę na dwie części), w lekcjach muzealnych do 20 wraz z opiekunem.

W przypadku spóźnienia grupy, zajęcia mogą być skrócone, lub odwołane. Muzeum zastrzega sobie prawo odwołania warsztatów/lekcji muzealnych z ważnych powodów.

W przypadku wzmożonego ruchu turystycznego zajęcia/lekcje muzealne mogą zostać przeprowadzone w zmodyfikowanej formie.

LEKCJE MUZEALNE

BACA, JUHAS I HONIELNIK. OPOWIEŚCI O PRACY PASTERZY

Jak wyglądał dzień pracy pasterza? Jakie obowiązki miał juhas, a jakie baca? W co pasterze się ubierali, co jedli i jakie dostawali wynagrodzenie za pracę? W trakcie lekcji uczestnicy poznają zwyczaje pasterskie, nauczą się gwarowych określeń związanych z wypasem na halach, a także dowiedzą się czemu pasterze uważani są za dobrych meteorologów. Podczas zajęć odpowiemy też na pytanie: skąd się wzięła nazwa oscypek?

Lekcja polecana dla: przedszkoli, klas I-VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.

ODZIENIE, UBRANIE CZY STRÓJ? O MODZIE NA PODHALU

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się z jakich elementów składa się współczesny strój górali podhalańskich oraz jakim przemianom ulegał na przełomie lat. Spróbują odgadnąć, które części ubioru powstawały w domowych warsztatach tkackich i jaką rolę w wytwarzaniu ubrań odgrywał folusz. Ciekawi Was co ubierała panna, a co mężatka? Czym różnił się ubiór juhasa i bacy i czy każda góralka miała „prawdziwe” korale? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas zajęć.

Lekcja polecana dla: klas I-VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.

ZAKOPIANINA. ŻYCIE ARTYSTYCZNE XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO

Podążając za Witkacym spróbujemy odkryć czy Zakopane uzależnia, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czym jest tytułowa „zakopianina”? Na zajęciach przybliżymy twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” oraz innych artystów związanych z Zakopanem w XX-leciu międzywojennym. Poznacie artystów o barwnych biografiach, których łączyły silne relacje z Tatrami i dowiecie się w jaki sposób tworzył się „mit Zakopanego”.

Lekcja polecana dla: klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1-1,5 godz.

 

BRONISŁAW CZECH – CZŁOWIEK WIELU PASJI

Zajęcia o Bronisławie Czechu (1908-1944), narciarzu, olimpijczyku, taterniku, pilocie szybowców, trenerze, pokazujące jego bogate życie. Czech należał do najbardziej znanych postaci świata sportu Zakopanego w okresie międzywojennym. Ciekawi Was od kogo Bronisław Czech pożyczył narty, by wystartować w zawodach? Ile razy zdobył tytuł mistrza Polski? Jak łączył sport z pasjami artystycznymi? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie na zajęciach.

Lekcja polecana dla: klas VI – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.

KURIERZY TATRZAŃSCY

Zajęcia poruszają tematykę kurierów tatrzańskich ZWZ-AK, którzy w czasie II wojny światowej przemierzali trasę Zakopane – Budapeszt. Podczas lekcji dowiecie się na czym polegała działalność kurierów, jak wyglądały ich przeprawy przez Tatry zimą i kto zyskał miano „króla tatrzańskich kurierów”. Zajęcia będą okazją do posłuchania o najbardziej wybitnych wyczynach m.in. o brawurowej ucieczce Stanisława Marusarza z hitlerowskiego więzienia w Krakowie.

Lekcja polecana dla: klas VI-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.

PEJZAŻ TATRZAŃSKI

Majestatyczne szczyty, urokliwe stawy, niedostępne turnie – jak to widzi artysta?
W jaki sposób za pomocą pędzla i farb przedstawić potęgę natury, oddać dramatyzm lub nastrojowość krajobrazu? Dzięki oryginalnym obrazom z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego wyruszymy w świat malarskiego pejzażu. Poznamy źródła inspiracji artystów związanych z Zakopanem. Odkryjemy przed uczestnikami bogactwo form, nastrojów i tematów, które można poznać.

Lekcja polecana dla: klas I-VI szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25
Koszt: 100 zł/grupa
Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

 

WARSZTATY

MALARSTWO NA SZKLE

Kiedy obrazy malowane na szkle pojawiły się na Podhalu? Kogo najchętniej malowano na szkle i o czym zapominali malarze ludowi? Uczestnicy zajęć dowiedzą się jakie znaczenie miały obrazy malowane na szkle w podhalańskich chałupach, a także obejrzą przykłady malarstwa na szkle na wystawie w Galerii Sztuki w willi Oksza. W trakcie zajęć poznają technikę, a następnie sami wykonają obrazek na szkle, który będzie mógł zdobić wnętrze domu, bądź stać się własnoręcznie zrobioną pamiątką z Zakopanego.

Warsztaty polecane dla: klas I-VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.

EKO-ZABAWKI Z PODHALA

Na warsztatach dzieci przeniosą się w czasie, spróbują znaleźć miejsce swoich rówieśników w dawnej izbie góralskiej. Spróbujemy wyobrazić sobie jak wyglądał świat bez elektryczności, telewizorów, tabletów i grających zabawek. Poszukamy odpowiedzi na pytania czym bawiły się dzieci i czy w ogóle miały zabawki skoro nie dało się ich kupić. Każdy z uczestników zajęć wykona własną eko-zabawkę z materiałów, które na co dzień możemy znaleźć w naszych domach.

Warsztaty polecane dla: klas III- VI szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.

ETNO-PRZYRODNICZE OPOWIEŚCI O NIEDŹWIEDZIACH

Czym żywią się niedźwiedzie żyjące w Tatrach? Z jaką prędkością potrafią biegać? Czemu mówiąc o niedźwiedziu używano określenia „On” i co oznacza „niedźwiedzia przysługa”? Na zajęciach uczestnicy poznają etnograficzne i przyrodnicze ciekawostki o niedźwiedziach brunatnych – największych tatrzańskich drapieżnikach, a następnie wykonają włóczkowy brelok w kształcie niedźwiedzia.

Warsztaty polecane dla: klas „0”, klas I-V szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.

WIATR HALNY W SZTUCE

Kiedy najczęściej wieje wiatr halny? Co zwiastuje jego nadejście? Skąd wzięła się nazwa „halny”? Uczestnicy zajęć dowiedzą się, co charakteryzuje wiatr halny i w jaki sposób wpływa on na przyrodę. Zajęcia będą też okazją do sprawdzenia czy wiatr może być inspiracją dla artysty. Na warsztatach plastycznych dzieci spróbują namalować na szkle krajobraz z wiejącym wiatrem. Do malowania wykorzystają nie tylko pędzle, lecz także przedmioty codziennego użytku.

Warsztaty polecane dla: klas III-VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.

KWIATY Z BIBUŁY

Co się kryje pod nazwą zdobnictwo bibułkowe? Do jakich dekoracji wykorzystywano bibułę? Czy natura inspirowała twórców ludowych zajmujących się bibułkarstwem? Na zajęciach dzieci dowiedzą się w jaki sposób tworzono ozdoby przy użyciu bibuły i drutu. Uczestnicy wykonają kwiaty z bibuły, które mogą być ozdobą palmy wielkanocnej, koszyczka ze święconką lub pomysłem na własnoręcznie wykonany prezent.

Warsztaty polecane dla: klas IV-VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.

FIRMA PORTRETOWA S. I. WITKIEWICZ

Podczas spotkania będzie można poznać historię tworzenia portretów przez jednego ze znakomitych twórców oraz nietuzinkowych artystów jakim był Stanisław Ignacy Witkiewicz znany jako Witkacy. Uczestnicy zapoznają się z Regulaminem Firmy Portretowej “S.I. Witkiewicz”, dowiedzą się ile czasu spędzał Witkacy tworząc różne rodzaje portretów, które portrety były najdroższe i w jakiej sytuacji klient płacił tylko 1/3 ceny. W drugiej części zajęć spróbują sami wykonać portret typu A, B, B+d, D.

Warsztaty polecane dla: klas I-VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5-2 godz.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Miejsce: Gmach główny, ul. Krupówki 10 lub Galeria Sztuki w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Zamoyskiego 25 lub
Koszt: 10 zł/os.
Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

GRY EDUKACYJNE

ZBÓJNICKIM TROPEM
Uczestnicy podzieleni na kilkuosobowe zespoły będą rozwiązywać zagadki na wystawie stałej w Galerii Sztuki w willi Oksza. Tematem przewodnim będzie zbójnictwo. Dzieci dowiedzą się na kogo napadali zbójnicy, kto zostawał zbójnikiem oraz kim byli najsłynniejsi harnasie. Poznają także jakie zasady stosowali zbójnicy podczas napadów i podziału łupów. Gra będzie okazją do wspólnej zabawy połączonej ze zdobywaniem wiedzy i nowych umiejętności.
Gra polecana dla: klas IV-VI szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza
Koszt: 10 zł/os.
Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

NA TROPACH STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO
Co zainspirowało Stanisława Witkiewicza do stworzenia stylu zakopiańskiego? Czym wyróżniały się zaprojektowane przez niego budynki? Uczestnicząc w grze, dzieci dowiedzą się co łączy tradycyjną chałupę góralską z willami w stylu witkiewiczowskim. Rozwiązując zagadki, będą poszukiwać na wystawie przedmiotów zaprojektowanych w stylu zakopiańskim: mebli, sprzętów codziennego użytku, a nawet pamiątek. Gra będzie odbywała się w willi „Koliba” – pierwszej willi zaprojektowanej w stylu zakopiańskim.
Gra polecana dla: klas IV- VI szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego, ul. Kościeliska 18
Koszt: 10 zł/os.
Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

 

 

 

 

 

 

Wpisz szukane wyrażenie