Przedszkole

OPROWADZANIE

„Mini oprowadzenia po gmachu głównym”

/słowa kluczowe: zwiedzanie, poznawanie, przyroda, etnografia/

30 zł + 1 zł bilet wstępu/os

Gmach główny, ul. Krupówki 10

 

LEKCJA MUZEALNA

100 zł/grupa do 25 osób (cena 50 zł dla dzieci i młodzieży z gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Zakopane, Miasto Czarny Dunajec, Poronin, Szaflary)

Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111

Odwiedziny w chałupie góralskiej

Lekcja będzie swoistą podróżą w czasie – odwiedzisz XIX-wieczne domostwo średniozamożnej rodziny góralskiej. Dowiesz się, jak w dwóch izbach toczyło się życie przed ponad stu laty. Odkryjesz między innymi do czego służyły tajemnicze z dzisiejszej perspektywy sprzęty, z jakiego powodu czarna izba jest czarna i czemu w domu trzymano żłóbek z sianem. Dowiesz się także, dlaczego góralska chałupa ma tak stromy dach i że płazy, psy i rysie to nie tylko zwierzęta. Lekcja odbywa się na wystawie etnograficznej, gdzie znajduje się model chałupy góralskiej wyposażony w eksponaty z Podhala, pochodzące z XVIII i XIX wieku.

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Baca na sałasie, owiecki na holi. Opowieści o pracy pasterzy”

Jak wyglądał dzień pracy pasterza? Jakie obowiązki miał juhas, a jakie baca? W co pasterze się  ubierali, co jedli i jakie dostawali wynagrodzenie za pracę?  W trakcie lekcji poznasz zwyczaje pasterskie, nauczysz się gwarowych określeń związanych z wypasem na halach,  a także dowiesz się czemu pasterze uważani są za dobrych meteorologów. Podczas zajęć odpowiemy też na pytanie: skąd się wzięła nazwa oscypek?

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

 

WARSZTATY

Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111

„Świat tatrzańskich motyli”

Na warsztatach dowiesz się, jaki motyl występuje w Polsce tylko na terenie Tatr, w jaki sposób motyle przystosowały się do życia w górach i które z nich można zobaczyć  będąc na wysokości 2000 m n.p.m.  Zajęcia będą też okazją, by dowiedzieć się czy motyle żywią się tylko nektarem kwiatów i czy wszystkie ćmy są aktywne tylko w nocy. W pierwszej części zajęć poznasz ciekawostki ze świata tatrzańskim motyli, a w drugiej części warsztatów wykonasz pacynkę – motyla.

15zł (10 zł dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec)

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Tajemnice góralskiej chałupy – malujemy skrzynie na skarby”

Na warsztatach poznasz zakamarki XIX-wiecznej chałupy góralskiej. Dowiesz się, jakie przedmioty w chałupie były najbardziej cenne, co przechowywano w skrzyniach wiannych, gdzie trzymano łakocie i co chowano za obrazami. W drugiej części zajęć pomalujesz drewnianą szkatułkę inspirując się zdobieniami na skrzyniach podhalańskich.

20zł (10 zł dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec)

Gmach główny, ul. Krupówki 10

Wpisz szukane wyrażenie