Lekcje on-line

1000 PAR NART. OPOWIEŚĆ O KORNELU MAKUSZYŃSKIM

Lekcja polecana dla:  klas IV- VIII szkoły podstawowej

Czas trwania: 45 min.

Z czym kojarzymy Makuszyńskiego? Z Koziołkiem Matołkiem, z ”Awanturą o Basię”, „Szatanem z siódmej klasy”? Makuszyński jest słynny ze swojego kwiecistego języka, z tego, że porównania sypią się w jego tekstach jak z rękawa, teatralne reakcje są na porządku dziennym, a wszystkiemu dodają smaku zabawne anegdoty.

A jaki był ten Kornel? Czy był miłym, grzecznym chłopcem kiedy chodził do szkoły? Czy fantazja nie płatała mu figlów? A jak wydoroślał, to czy naprawdę był tak poważny jak może być POWAŻNY I HONOROWY obywatel Zakopanego? Skąd w ogóle wziął się w Zakopanem? Czy na nartach jeździł jak mistrz świata?

Zdjęcie przedstawia Kornela Makuszyńskiego na nartach w towarzystwie dwóch osób.

ŁAMACZE KODÓW. ODKRYWAMY INFORMACJE ZASZYFROWANE W GÓRALSKIM STROJU

Lekcja polecana dla: klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 45 min.

Strój góralski stanowił bogate źródło informacji o jego właścicielu. Oglądając archiwalne fotografie spróbujemy rozszyfrować informacje, jakie skrywały ubrania górali podhalańskich. Dowiecie się m. in. jak rozpoznawano stan cywilny na podstawie kapelusza, spódnicy lub fryzury i czy stosowanie „kodów” w ubiorze przetrwało do dziś.

Ponadto pokażemy Wam, w jaki sposób dbano o odzież i dlaczego w tym celu wykorzystywano…masło?

W trakcie zajęć poznacie nietypowe zastosowanie ubrań.  Zastanawiacie się, który  element góralskiego stroju  mógł spełniać funkcję liczydła, parasola, a który służył za poduszkę? I jakie ubrania wykorzystywano jako formę zapłaty za pracę? Odpowiedzi znajdziecie na naszym spotkaniu on-line.

Zapraszamy na lekcję!

Rezerwacje pod adresem: gkania@muzeumtatrzanskie.pl

Dwie dziewczyny w zimowej scenerii ubrane w stroje góralskie, zdjęcie z początku wieku 20-tego

WITKACY – ZBIORY MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Lekcja polecana dla: klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 45 min.

Chcecie poznać kulisy pracy twórczej i działania Firmy Portretowej Witkacego? Zastanawiacie się kim byli klienci Firmy Portretowej, kogo najchętniej portretował Witkacy i co oznaczały sygnatury na obrazach? Interesuje Was jaką drogę przeszły obrazy artysty zanim znalazły się na ekspozycji w Muzeum Tatrzańskim? Podczas spotkania poznacie niezwykle ciekawą kolekcję witkacjanów w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego a także dowiecie  się na czym polega fenomen twórczości Witkacego.

Portret namalowany przez Witkacego przedstawia 3 osoby: Tadeusza Langiera, Witkacego i Bronisławę Włodarską, w tle pejzaż górski. Portret wykonany pastelami.

POSZUKIWACZE TATRZAŃSKICH SKARBÓW

Lekcja polecana dla: szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Czas trwania: 45 min.

Lekcja możliwa do zrealizowania także stacjonarnie.

Warsztaty geologiczne, paleontologiczne, botaniczne i zoologiczne. Podczas zajęć prezentowane będą sylwetki polskich przyrodników, którzy odkrywali piękno tatrzańskiej natury. Poszukiwacze tatrzańskich skarbów to opowieść o ciekawych i zaskakujących życiorysach polskich przyrodników, które mogłyby posłużyć za inspirację do napisania niejednej kryminalnej książki. Czasami wśród nich znajdują się nazwiska znane w powszechnej świadomości, a czasem już zapomniane. Celem zajęć jest przypomnienie ich dokonań.

Stefan Zwoliński w 1922 roku w jamie

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Koszt lekcji on-line: 100 zł/grupa

Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

Wpisz szukane wyrażenie