Szkoły ponadpodstawowe

SPACERY Z HISTORIĄ

Spacery historyczne z Muzeum Tatrzańskim,  po Zakopanem i w Tatrach z Wojciechem Szatkowskim, pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego i przewodnikiem tatrzańskim, będące połączeniem solidnej dawki wiedzy z przyjemnym zwiedzaniem dolinek tatrzańskich.

 

Śladami legendowych postaci Zakopanego – zwiedzanie wystawy historycznej w gmachu głównym. Prezentacja multimedialna „Zakopane to opowieść bez początku i końca” o ważnych postaciach w dziejach Zakopanego, jak: ks. Józef, Stolarczyk, Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Helena Modrzejewska, Stefan Żeromski i innych. Spacer przez Zakopane i w dolinki reglowe na trasie: gmach główny Muzeum – ul. Kasprusie – ul. Strążyska – Dolina Strążyska do wodospadu Siklawica. Opowieść o micie Zakopanego. Powrót.

Czas trwania: 4 godziny. Wycieczki realizowane są w maju i czerwcu (czwartki)

Uwaga: należy wykupić bilet wstępu do TPN we własnym zakresie.

Koszt: w cenie biletu wstępu do Muzeum.

Pomiędzy muzyką a Tatrami – spacer zakopiańskimi śladami Mieczysława Karłowicza, znanego kompozytora, muzyka, fotografika, taternika i narciarza. Zwiedzanie wystawy historycznej w gmachu głównym, prezentacja multimedialna o bohaterze spotkania. Spacer przez Zakopane, gmach główny Muzeum – Dworzec Tatrzański – Wyżnia Rówień Krupowa – ławeczka Karłowicza – Kuźnice – Polana Kalatówki. Karłowicz i jego estetyzm – opowieść o tatrzańskiej fascynacji Karłowicza na punkcie widokowym, z opisem ostatniej drogi Karłowicza w Tatry Powrót.

Całość: 5 godzin. Wycieczki realizowane są w maju i czerwcu (czwartki)

Uwaga: należy wykupić bilet wstępu do TPN we własnym zakresie.

Koszt: w cenie biletu wstępu do Muzeum.

Król nart z Zakopanego – spacer historyczny zakopiańskimi śladami Stanisława Marusarza, legendarnego skoczka narciarskiego, kuriera tatrzańskiego, zwiedzanie wystawy historycznej w gmachu głównym Muzeum i prezentacja multimedialna o bohaterze spotkania. Spacer po Zakopanem na trasie: gmach główny Muzeum Tatrzańskiego – ul. Kasprusie – ul. Strążyska – Droga do Białego – pod skocznię narciarską Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza. Powrót.

Czas trwania:  3 godziny. Wycieczki realizowane są w maju i czerwcu (czwartki)

Koszt: w cenie biletu wstępu do Muzeum.

Opowieści o tatrzańskich szczytach – zwiedzanie wystawy przyrodniczej w gmachu głównym Muzeum, omówienie przy mapie plastycznej Tatr ciekawostek związanych z najwyższymi szczytami tych gór. Przejście przez Zakopane w stronę gór do Doliny Strążyskiej, do Polany Strążyskiej i jako finał wycieczki opowieść o jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów polskich gór, jakim jest Giewont (1894 m). Powrót.

Uwaga: należy wykupić bilet wstępu do TPN we własnym zakresie.

Czas trwania: 4 godziny. Wycieczki realizowane są w maju i czerwcu (czwartki)

Koszt: w cenie biletu wstępu do Muzeum.

Sabałowym szlakiem – zwiedzanie wystawy etnograficznej w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, opowieść w formie prezentacji multimedialnej o góralach podhalańskich na przykładzie wybitnych postaci z dziejów Zakopanego, jak: Jan Krzeptowski-Sabała, Maciej Gąsienica-Sieczka, Klemens Bachleda, Helena Marusarzówna, Helena Roj-Kozłowska i innych. Spacer w stronę Tatr, na trasie: gmach główny Muzeum – ul. Kasprusie – ul. Strążyska – ścieżka pod Reglami – Dolinka za Bramką – chałupa Jana Krzeptowskiego-Sabały na Krzeptówkach. Powrót.

Czas trwania:  4 godziny. Wycieczki realizowane są w maju i czerwcu (czwartki)

Należy doliczyć koszt powrotu busem z Krzeptówek do Zakopanego.

OPROWADZANIE

Spacer tematyczny o patronach szkół z regionu Podhala

/słowa kluczowe: miasto, miejsca, pamięć, Kornel Makuszyński, Bronisław Czech, Stanisław Marusarz, Mariusz Zaruski/

W cenie biletu wstępu do gmachu głównego. Wycieczki realizowane są w maju i czerwcu (czwartki)

Gmach główny, ul. Krupówki 10

 

SEANS FILMOWY

Czas trwania: 45 min – 1 godz.

Filmy z cyklu „Zdobywcy Karpat” w reż. Jacka Zygadły

Wspaniała historia zdobycia i poznawania Tatr w XIX i XX wieku przez ludzi nauki, taterników i turystów w reżyserii Jacka Zygadły Filmy powstały w oparciu o archiwa i eksponaty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Fabularyzowana i zajmująca lekcja historii zdobywania naszych najwyższych gór i pasji ludzi, którzy je poznawali. Pokaz filmowy połączony ze spacerem po wystawie stałej gmachu głównego.

Tytus Chałubiński

Mariusz Zaruski

Maciej Sieczka

Jan Gwalbert Pawlikowski

Stanisław Staszic

Ks. Józef Stolarczyk

Walery Eljasz Radzikowski

1 zł/os.

Gmach główny, ul. Krupówki 10

LEKCJA MUZEALNA

100 zł/ grupa do 25 osób (cena 50 zł dla dzieci i młodzieży z gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Zakopane, Miasto Czarny Dunajec, Poronin, Szaflary)

„Zakopianina – Witkacy w Zakopanem

Podążając za Witkacym spróbujemy odkryć czy Zakopane uzależnia, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czym jest tytułowa „zakopianina”? Na zajęciach przybliżymy twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” oraz innych artystów związanych z Zakopanem w XX-leciu międzywojennym. Poznacie artystów o barwnych biografiach, których łączyły silne relacje z Tatrami i dowiecie się w jaki sposób tworzył się „mit Zakopanego”.

willa Oksza, ul. Zamoyskiego 25

„Kurierzy tatrzańscy

Zajęcia poruszają tematykę kurierów tatrzańskich ZWZ-AK, którzy w czasie II wojny światowej przemierzali trasę Zakopane – Budapeszt. Podczas lekcji dowiecie się na czym polegała działalność kurierów,  jak wyglądały  ich przeprawy przez Tatry zimą i kto zyskał miano „króla tatrzańskich kurierów”. Zajęcia będą okazją do posłuchania o najbardziej wybitnych wyczynach m.in. o  brawurowej ucieczce  Stanisława Marusarza z hitlerowskiego więzienia w Krakowie.

Gmach główny, ul. Krupówki 10 / Muzeum Palace, ul. T. Chałubińskiego 7

„Legendowe postaci zakopiańskie”

Opowieść o legendarnych postaciach XIX i XX wiecznego Zakopanego: doktorze Tytusie Chałubińskim, ks. Józefie Stolarczyku, Sabale, Walerym Eljaszu, Stanisławie Witkiewiczu, Klimku Bachledzie i przewodnikach tatrzańskich. Będziesz mieć także możliwość zaprojektować własną kartę pocztową.

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Zakopane oczami Makuszyńskiego”

Zakopane okresu międzywojennego, z lat 1918-1939 w oczach „Słonecznego Pana”, Kornela Makuszyńskiego. Jakie było? Jak wyglądało i kto w nim mieszkał. Opowieść o wielkich tamtego świata, jak Rafał Malczewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”, August Zamoyski, Zofii Stryjeńskiej i innych, pełna anegdot, zaskakujących sytuacji, pokazująca fenomen Zakopanego, „pępka świata” tamtych lat.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15

 „Zakopane to anegdota, historia bez początku i końca”

Zakopane to anegdota, historia bez początku i końca – napisał Andrzej Ziemilski „Kicia” w swojej książce „Cud na Kasprowym”. Historia Zakopanego pokazana w niekonwencjonalny sposób poprzez dzieje legendarnych postaci związanych z tą miejscowością. Lekka i ulotna jak mgła z Pyszniańskiej Przełęczy opowieść o przenikaniu się dawnego i obecnego Zakopanego. Świata artystów, górali, taterników i narciarzy.

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Kobiety w dziejach Zakopanego”

Helena Modrzejewska, Helena Dłuska, Helena Marusarzówna, Wanda Gentil-Tippenhauer, Helena Roj-Kozłowska, siostry Lida i Marzena Skotnicówne, Zofia Stopka-Olesiak i wiele innych. Najważniejsze i mniej znane kobiety w dziejach Zakopanego. Zawsze były jego ozdobą, starały się żyć po swojemu, odnajdując się w różnych dziedzinach życia i aktywności zakopiańskiego świata.

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Od Staszica do Bargiela –  o zdobywcach Tatr dawniej i dziś”

Opowieść o eksploracji Tatr począwszy od pierwszych wycieczek w tatrzańskie doliny, poprzez złoty wiek przewodnictwa tatrzańskiego, początki taternictwa i narciarstwa, aż  po współczesne nam sukcesy górskie skialpinisty Andrzeja Bargiela. Pokaz sprzętu taternickiego z dawnych lat.

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Kapke o pogodzie, czyli wróżenie z chmur”

Podczas zajęć poznasz procesy fizyczne stojące za różnymi zjawiskami meteorologicznymi. Będziesz mieć okazję zrozumieć mechanizmy sterujące pogodą i nauczysz się ją przewidywać.

Tematyka zajęć:

kwiecień – wrzesień: opady konwekcyjne, burze, grad.

październik-marzec: halny,  “morze chmur”, “szklane góry”

Gmach główny, ul. Krupówki 10

WARSZTATY

„Zbójnicka legenda” Część praktyczna: malowanie podstawek pod telefony

Juraj Janosik, bracia Klimczokowie, Wojciech Mateja, który okradł karczmę w Orawicach „śpiewajęcy”, Wojciech Marduła, Krwawym zwany, Oleksy Dobosz i inni. Opowieści o dawnym świecie zbójników tatrzańskich, zaprzysiężonych skarbów, legend i ludowych podań, o tym jak zbójnicy żyli i umierali.

20zł (10 zł dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec)

Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Malarstwo na szkle”

Kiedy obrazy malowane na szkle pojawiły się na Podhalu? Kogo najchętniej malowano na szkle i o czym zapominali malarze ludowi? Wizerunki jakich świętych były najchętniej kupowane i co z malarstwem na szkle mieli wspólnego zbójnicy? Dowiesz się jakie znaczenie miały obrazy malowane na szkle w podhalańskich chałupach. W trakcie zajęć  poznasz  technikę, a następnie samodzielnie wykonasz obrazek na szkle, który będzie mógł zdobić wnętrze domu, bądź stać się własnoręcznie zrobioną pamiątką z Zakopanego.

20zł (10 zł dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec)

Gmach główny, ul. Krupówki 10

 

Wpisz szukane wyrażenie