Informacje o dostępności – Willa Opolanka, Muzeum Kornela Makuszyńskiego

INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

W trzypiętrowym budynku Willi Opolanka realizowane są następujące funkcje: ekspozycyjna, edukacyjna, sanitarna, komunikacyjna, rekreacyjna, administracyjna i magazynowa. Rozkład tych funkcji, w przestrzeni całego obiektu, kształtuje się następująco:

• przyziemie: magazyn zbiorów muzeum;
  • parter: strefa recepcyjno-kasowa, toalety i pomieszczenia edukacyjno-ekspozycyjne;
  • pierwsze piętro: ekspozycja stała poświęcona twórczości Makuszyńskiego;
  • drugie piętro: sale edukacyjno-ekspozycyjne, archiwum, pomieszczenia socjalne, toaleta.

Strefa wejścia:

Zewnętrzne schody (5 stopni) umieszczone w centralnej części ściany południowej oraz przystosowane wejście od strony wschodniej do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu – zewnętrzny podnośnik hydrauliczny. Osoba z niepełnosprawnościami ma dostęp na wszystkie kondygnacje użytkowe dzięki windzie osobowej z kabiną o wymiarach 110/140.

Przestrzeń frontowa Muzeum wyposażona jest w ławki i urządzoną zieleń. Miejsce na stojaki na rowery znajduje się od zachodniej strony budynku.

Nawierzchnia wokół budynku została wykonana ze zróżnicowanych materiałów: ciągi pieszo-jezdne od strony południowej pokryte zostały kostką granitową, natomiast strona północna – kostką brukową; chodniki dla pieszych ułożone są płyt granitowych układanych na betonie.

Brak wyznaczonego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnościami.

Kasa/sklep

Kasa (wraz z funkcją sklepu) są zlokalizowane na parterze budynku. Komunikacja na parter odbywa się zarówno schodami, jak i windą. Wejście do pomieszczenia z kasą (sklepem) możliwe jest z klatki schodowej. Przestrzeń pomieszczenia jest znacznie ograniczana przez drzwi otwierające się do wewnątrz.

Winda

W budynku zaprojektowana została wewnętrzna winda osobową z kabiną o wymiarach 110/140 cm, dzięki której zwiedzający mają dostęp na wszystkie kondygnacje użytkowe.

FUNKCJA EKSPOZYCYJNA

Funkcja wystawiennicza zlokalizowana jest na parterze oraz na pierwszym piętrze Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które ulokowane jest w wielorodzinnej willi, w której mieszkał Makuszyński. Muzeum prezentuje wystawę biograficzną, obejmującą księgozbiór wydań utworów Makuszyńskiego, materiały o jego twórczości (wycinki prasowe, fotografie), rękopisy, listy, projekty ilustracji do książek, zabytkowe meble i sztukę użytkową z epoki, zbiory sztuki (malarstwo, tkaninę, rzeźbę).

FUNKCJA SANITARNA

Pomieszczenia sanitarne dla osób zwiedzających zlokalizowane są na parterze budynku. Toaleta damska pełni również rolę toalety dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami.

FUNKCJA EDUKACYJNA

Muzeum Kornela Makuszyńskiego stanowi nowoczesne centrum edukacji dziecięcej, tworząc przestrzeń przyjazną dla najmłodszych, dedykowaną ich rozwojowi, opartą o najbardziej wartościową spuściznę polskiej kultury. Do realizacji tych zamierzeń, w willi Opolanka wydzielone zostały 3 pomieszczenia. Pierwsza sala zlokalizowana jest na parterze, a kolejne dwie na 2 piętrze (w przestrzeni wystawienniczej). Na posadzce wszystkich sal edukacyjnych zamontowana jest wykładzina.