Finał XX Konkursu Plastycznego “Wszyscy Święci Wawrzyńcoka”
W niedzielę, 23 kwietnia w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w wilii Koliba odbył się finał XX Konkursu Plastycznego “Wszyscy Święci Wawrzyńcoka”.
Wydarzenie poprzedziła prelekcja Barbary Gałdyś o życiu i twórczości Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka – patrona konkursu, która odbyła się w sali edukacyjne gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach, skąd wszyscy przeszli wspólnie pod willę Koliba. Spacer ze zwiedzaniem Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, zwanego „starym kościółkiem”, gdzie znajdują się trzy ołtarze – najwybitniejsze dzieło Wawrzyńcoka, poprowadził i podzielił się swoją wiedzą dr Zbigniew Moździerz.
W pięknym ogrodzie willi Koliba, filii Muzeum Tatrzańskiego, ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w XX Konkursie Plastycznym „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka” pod hasłem „Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy”.
Podsumowaniem konkursu, jak co roku, jest wystawa prac młodych artystów. Na wystawie prezentowane są prace tegorocznych zwycięzców, jak i laureatów z poprzednich lat. Tematyka prac dotyczy przede wszystkim twórczości patrona konkursu – Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, ale też w wielu wypadkach szeroko rozumianej sztuki Podhala.
Dzieła młodych twórców, bo w szczególności do nich adresowany jest ten konkurs, choć jest on otwarty także dla dorosłych, wykonane są w różnych technikach. Zgodnie z profesją Wojciecha Kułacha, który był rzeźbiarzem, miłośnikiem baroku, twórcą trzech ołtarzy w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem, dominuje w nich rzeźba w drewnie, ale też malarstwo na szkle i na papierze, ceramika, rysunek oraz grafika. Młodzi ludzie, laureaci z poprzednich lat mogą pochwalić się wystawami swoich prac w kraju i za granicą.
Wystawę prac można oglądać do 20 maja w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w wilii Koliba, filii Muzeum Tatrzańskiego, ul. Kościeliska 18.