Co nowego w muzeum?

FINISAŻ WYSTAWY „BARWY SPISZA” 28-29 WRZEŚNIA

FINISAŻ WYSTAWY „BARWY SPISZA” 28-29 WRZEŚNIA

W weekend 28 i 29 września zapraszamy na finisaż wystawy „Barwy Spisza”, który odbywać się będzie w ramach wydarzenia LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO.

PROGRAM:

28.09.2024 (sobota)

ZAGRODA SOŁTYSÓW W JURGOWIE (Jurgów 215)

 „O STROJU W PRAKTYCE”

12.30 – spotkanie w Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie i wprowadzenie do tematu ozdób koronkowych w stroju spiskim – inspiracje

13.00 – 16.00 – warsztaty z robienia koronek i mereżek prowadzone przez miejscowe instruktorki (sala nad sklepem Gama, Jurgów 15 – naprzeciw muzeum). Zapisy pod adresem: splucinska@muzeumtatrzanskie.pl lub tel. 693 721 868

16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Barwy Spisza

 

29.09.2024 (niedziela)

13.00 – 16.00

ZAGRODA KORKOSZÓW W CZARNEJ GÓRZE (Zagóra 86)

„POPRAWINY”

14.00 – „Okiem artysty” oprowadzanie po wystawie – poprowadzi Marcin Rząsa (autor rzeźbionych manekinów i aranżacji wystawy)

15.00 – koncert w wykonaniu Kapeli Zespołu „Zielony Jawor” z Krempach pod kierownictwem Wojciecha Śliwińskiego

 

W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupu książki „Lekcje z kolekcji” z promocyjnej cenie, a także niecodzienna okazja do spotkania z dawnymi właścicielami ubiorów spiskich przekazanych do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

* Zachęcamy do przyniesienia i pokazania dawnych zdjęć w strojach regionalnych albo pozostałych w domowych zbiorach elementów stroju spiskiego.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

 

Wystawa BARWY SPISZA

W drewnianych domostwach obecnie filiach Muzeum Tatrzańskiego znajdujących się w Jurgowie i Czarnej Górze można zobaczyć stroje z terenu Spisza pochodzące z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Kolekcja ta, powstająca od ponad stu lat, zawiera wiele niezwykłych, archaicznych elementów.

W Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie zaprezentowane zostały powszednie ubiory kobiece i męskie, związane z codziennymi zajęciami ludności, w tym odzienie bacy czy juhasa spędzającego całe lato w górach. Pasterstwo w tej części Spisza odgrywało ważną rolę, co odzwierciedlają również zachowane ubiory.

W Zagrodzie Korkoszów mieszczącej się w Czarnej Górze, motywem przewodnim wystawy jest świętowanie. Pokazane zostały stroje odświętne, szczególnie ślubne, a inspiracją jest setna rocznica wesela dawnych właścicieli zagrody Elżbiety i Sebastiana Korkoszów, które odbyło się w 1924 roku. Na wystawie można podziwiać unikatowe elementy ubioru takie jak półjedwabne gorsety „kabotki”, różnokolorowe czepce czy lniany rańtuch rąbkowy wytwarzany na Spiszu, słynącym z bogatych tradycji tkackich.

Kuratorka: Sylwia Plucińska

Serdecznie zapraszamy!

 

Wpisz szukane wyrażenie