Gorsety w Kolibie
W czwartek 6 czerwca w naszej filii w willi Koliba otworzyliśmy wystawę „W GORSECIE”, jest to wydarzenie towarzyszące cyklowi wystaw “Lekcje z Kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”. Projekt ten ma charakter edukacyjny i prezentuje dzieła stworzone przez uczennice klasy 2 c z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, które w swej pracy inspirowały się zbiorami etnograficznymi Muzeum Tatrzańskiego.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy artystkom i ich opiekunkom za przygotowanie tej wyjątkowej wystawy, a licznie przybyłym gościom za to, że byliście z nami.
O WYSTAWIE
W GORSECIE
„Ułowiłem te kwiczoły, […] / Za nie w Krakowie zarobię / Na piękny gorsecik tobie”.
Wincenty Reklewski
Pienia wiejskie, Górale
„Nie szata zdobi człowieka” mówi przysłowie. Jednak strój od zawsze był nośnikiem znaczeń. Określa nasze upodobania oraz status społeczny, mówi o przynależności do tej czy innej kultury, subkultury albo regionu. Wystawa „W gorsecie” prezentuje prace inspirowane kobiecym gorsetem góralskim, w całości wykonane przez uczennice drugiej klasy PLSP im. Antoniego Kanara w Zakopanem, specjalizacji artystycznej, projektowanie ubioru. W przywołanym przeze mnie cytacie Wincenta Reklewskiego gorset przedstawiony zostaje jako cenny prezent, to dowód na to, jak ważnym elementem góralskiego stroju był i jest. Początkowo prosty i skromny ubiór, na przestrzeni czasu przechodzi różne zmiany i przybiera rozmaite formy. Ekspozycja prezentuje szeroki wachlarz technik i materiałów z jednej strony głęboko zakorzenionych w tradycji góralskiego rzemiosła z drugiej zachęca do poszukiwania i eksperymentowania we współczesnym projektowaniu.
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym pięknemu cyklowi wystaw „Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego” i mam nadzieję, że dostarczy zwiedzającym wielu miłych chwil w Zakopanem latem 2024 roku.
Piotr Pandyra
Uczestnicy:
Natalia Bienias
Marcelina Bobak
Natasza Cisoń
Dominika Gołębiowska
Oliwia Kobylak
Maria Kolasa
Martyna Laszczyk
Zuzanna Mitana
Joanna Pitoń
Martyna Plewa
Zofia Ziobrowska
Opieka artystyczna:
Piotr Pandyra
Anna Koczur
Wystawę można oglądać do 2 września 2024 r. w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18.