Jesienne pożegnanie z “Barwami Spisza„

W ostatni weekend września w ramach wydarzenia „Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”, odbył się finisaż wystawy „Barwy Spisza”. Wydarzenie rozłożone na dwa dni zgromadziło miłośników kultury ludowej w dwóch malowniczych lokalizacjach – Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie oraz Zagrodzie Korkoszów w Czarnej Górze.

W sobotę, 28 września, finisaż rozpoczął się w Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie, gdzie na uczestników czekał bogaty program. Wydarzenia tego dnia skupiały się wokół ozdób koronkowych w stroju spiskim, co stanowiło doskonałą okazję do przyjrzenia się, jak tradycje rękodzielnicze wpływały na ubiór regionu. Po teorii przyszedł czas na praktykę, czyli warsztaty z robienia koronek i mereżek, prowadzone przez miejscowe instruktorki. Uczestnicy mieli możliwość uczenia się ich wykonywania pod okiem doświadczonych rękodzielniczek.

Na zakończenie pierwszego dnia finisażu odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Barwy Spisza”, które poprowadziła Sylwia Plucińska, kuratorka całej ekspozycji. Uczestnicy mogli podziwiać stroje spiskie z XIX i XX wieku, związane z codziennym życiem mieszkańców regionu, w tym odzienie bacy i juhasa, które doskonale oddają charakter pasterskiej tradycji Spisza.

W niedzielę wydarzenie przeniosło się do Zagrody Korkoszów w Czarnej Górze. Tu Marcin Rząsa, autor manekinów i aranżacji wystawy opowiadał o przygotowaniach do ekspozycji z punku widzenia artysty. Jego narracja wzbogaciła odbiór wystawy, prezentując nie tylko bogactwo spiskich strojów odświętnych, ale także wskazując na ich estetyczną wartość. W Zagrodzie Korkoszów, szczególną uwagę zwrócono na stroje ślubne, a inspiracją była setna rocznica wesela dawnych właścicieli zagrody – Elżbiety i Sebastiana Korkoszów.

Kulminacją finisażu był koncert zespołu „Zielony Jawor” z Krempach. Kapela zaprezentowała tradycyjną muzykę regionu, wprowadzając wszystkich w atmosferę dawnego Spisza i rozgrzewając z to chłodne jesienne popołudnie.

Dziękujemy wszystkim za przybycie.