Co nowego w muzeum?

Konferencja o historii Palace

Konferencja o historii Palace

W piątek 14 czerwca, w 84. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz, w którym znaleźli się również więźniowie Palace, odbyła się konferencja popularnonaukowa, podczas której zaproszeni prelegenci opowiedzieli o historii powstania nowego oddziału Muzeum Tatrzańskiego.

Dla upamiętnienia tego dnia, w sali audytoryjnej Palace zaprezentowane zostały różne aspekty związane z tworzeniem Muzeum. Od historycznych, poprzez konserwatorskie, zarówno dotyczące samego budynku będącego niemym świadkiem historii, jak i konserwacji bezcennych eksponatów, które obecnie można oglądać na wystawie stałej w Muzeum, aż po kwestie budowlane i techniczne związane z tworzeniem Muzeum – miejsca pamięci.

Przybyłych przywitał dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn, który wraz z córką doktora Wincentego Galicy – Lucyną Galicą-Jurecką, podziękowali osobom przez lata zaangażowanym w przetrwanie pamięci o ofiarach Palace, głównie członkom Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa Palace – Katownia Podhala.

Dawny kustosz Jan Jarosz ze Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa Palace – Katownia Podhala opowiadał o tym, jak kiedyś, mimo wielu przeszkód członkowie stowarzyszenia podtrzymywali pamięć o tym miejscu i jak wtedy wyglądało zwiedzanie izby pamięci. Przypomniał również czasy, gdy w budynku mieściła się szkoła. Joanna Staszak, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane przypomniała o staraniach i niełatwej drodze władz miasta o budynek. Aleksandra Trybuła z działu konserwacji Muzeum Tatrzańskiego zdradziła tajniki przygotowania eksponatów do wystawy stałej w Muzeum Palace. Ewa Cyrulik z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz dr Marcin Błaszczyk z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie przybliżyli natomiast historię konserwacji budynku i tego, jak przebiegały prace remontowe. Dr Maciej Korkuć, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie opowiadał o pamięć o tym, czego dopuściło się w czasie wojny państwo niemieckie. Maria Bafia z działu historii Muzeum Tatrzańskiego przypomniała o oprawcach z Palace, zwracając uwagę na niewspółmierną karę do popełnionych przez nich zbrodni. Marta Gratkowska z działu inwestycji Muzeum Tatrzańskiego opowiadała, jak przebiegały prace budowlane i remontowe, których efektem było powstanie przestrzeni muzealnej na miarę XXI wieku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność!

Fot. M. Jasuwienas-Zaleska, S. Szostak

 

Wpisz szukane wyrażenie