Konserwacja bezcennych elementów ubioru góralskiego
Miło nam poinformować, że w ramach projektu „Konserwacja bezcennych elementów ubioru góralskiego” sfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego poddało konserwacji 9 elementów ubioru góralskiego.
Jedną spódnicę poddano badaniom identyfikacyjnym, mającym na celu określenie składu technologicznego spódnicy.
Profesjonalne pracownie konserwatorskie z Krakowa i Warszawy przyjęły nasze bezcenne obiekty pod swoje skrzydła i przywróciły im walory ekspozycyjne, estetyczne, ale co najważniejsze poprawiły ich stan zachowania. Gorsety, spódnice, bluzka, zapaska – wszystkie te elementy ubioru, świadkowie lokalnej historii i kultury – zostały oczyszczone i naprawione z poszanowaniem dawnych cer i mogą być eksponowane na planowanych w przyszłości wystawach.
W trakcie prac konserwatorskich udało się ustalić, że są to przedmioty wysokiej jakości rzemieślniczej, a użyte tkaniny zaskakująco bogate i cenne przywodzące na myśl tkaniny ornatowe.
Błękitna jedwabna spódnica, która została poddana badaniom technologicznym, została zafarbowana na kolor niebieski najprawdopodobniej urzetem barwierskim, a nie popularnym, choć bardzo drogim indygo. Podobny wzór tkaniny i kolor był wykorzystany w elementach stroju znajdujących się w zbiorach innych muzeów, co daje pole do późniejszych analiz porównawczych.
Zachęcamy do obejrzenia poniższej galerii, pokazującej stan przed i po konserwacji.