Muzeum Tatrzańskie otrzymało dotację celową na zakup rzeźby Wojciecha Brzegi oraz fotografii Tomasza Sobeckiego
Dofinansowanie zakupów do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
Z radością informujemy, że Muzeum Tatrzańskie otrzymało dotację celową na zakup rzeźby Wojciecha Brzegi oraz fotografii Tomasza Sobeckiego.
Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nazwa zadania:
- Zakup rzeźby Wojciecha Brzegi Wiosna ślepca, 1911, gips patynowany
- Zakup zestawu fotografii autorstwa Tomasza Sobeckiego
Opis zadania:
- Do zbiorów sztuki zakupiono rzeźbę Wojciecha Brzegi „Wiosna ślepca”, która wyróżnia się w dorobku artysty, przede wszystkim ze względu na swoje spore gabaryty. Jednakże o jej wartości artystycznej stanowi przede wszystkim połączenie realizmu wysokiej „próby” z subtelnością przedstawienia oraz wyczuwalny emocjonalny stosunek do modela, który udziela się odbiorcy. Ta niezwykle wzruszająca praca to jedna z lepszych rzeźb artysty. Rzeźba uwieczniona została na fotografii przedstawiającej Wojciecha Brzegę w jego pracowni w 1915 roku (zachowanej w archiwum fotograficznym MT). Znana jest tylko w wersji gipsowej. Prezentowana była na licznych wystawach, między innymi Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem. Salon 1913, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w październiku 1925 roku, czy Wojciech Brzega. Talent i praca, Galeria Sztuki w willi Oksza w roku 2022. Muzeum Tatrzańskie można uznać za depozytariusza spuścizny po Wojciechu Brzedze. Obecnie w zbiorach Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego znajduje się 47 rzeźb i szkiców rzeźbiarskich Wojciecha Brzegi (9 rzeźb w drewnie, 30 prac gipsowych, 3 dzieła z terakoty oraz 5 modeli z suszonej gliny), 564 projekty i szkice projektowe, 11 szkicowników artysty oraz zespół mebli jego projektu. W archiwum natomiast przechowywane są pamiętniki, dokumenty i fotografie artysty. Zakup wybitnej rzeźby „Wiosna ślepca” znakomicie ten zasób uzupełnił.
2. W celu uzupełnienia archiwum Władysława Hasiora zakupiono liczący 100 sztuk zestaw fotografii Tomasza Sobeckiego obejmujący 5 cykli:
1. Reportaż BWA TORUŃ – 1977 r.
2. Reportaż w pierwszym mieszkaniu W. Hasiora – internat “BOREK” w Zakopanem – 1982 r.
3. Reportaż w mieszkaniu, galerii i pracowni W. Hasiora – GALERIA w Leżakowni – 1988 r.
4. Zdjęcia (2 szt.) grobu W. Hasiora w Zakopanem 2008 r.
5. Zdjęcia pomnika W. Hasiora w Koszalinie 2019 r.
Nabyty zbiór to unikatowe fotografie historyczne, które powstały podczas sesji zdjęciowych z artystą, w przestrzeniach galeryjnych oraz jego dawnym mieszkaniu. Jest to niezwykle cenny zasób, bo dostarcza wiedzy na temat warsztatu Władysława Hasiora, dokumentuje to, w jaki sposób powstawały prace zakopiańczyka oraz jego wystawy.
Autor zdjęć, dr Tomasz Sobecki to fotografik urodzony i mieszkający w Toruniu. W czerwcu 2013 broniąc pracę IDEA PIRAMID, uzyskał stopień doktora sztuki w zakresie fotografii na Wydziale Operatorskim łódzkiej FILMÓWKI – PWSFTViT. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne w Polsce oraz różnych krajach świata, udział w Polsce i za granicą w sympozjach fotografików i projektantów, jak również wystąpienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach akademickich, a także publikacje w wydawnictwach naukowych, prasie artystycznej i codziennej oraz w albumach. Prowadził zajęcia z fotografii na kilku uniwersytetach.
Wartość dofinansowania: 60 000 złotych
Całkowita wartość zadania: 60 000 złotych