Co nowego w muzeum?

Muzeum Tatrzańskie otrzymało dotację celową na zakup rzeźby Wojciecha Brzegi oraz fotografii Tomasza Sobeckiego

Muzeum Tatrzańskie otrzymało dotację celową na zakup rzeźby Wojciecha Brzegi oraz fotografii Tomasza Sobeckiego

Dofinansowanie zakupów do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

Z radością informujemy, że Muzeum Tatrzańskie otrzymało dotację celową na zakup rzeźby Wojciecha Brzegi oraz fotografii Tomasza Sobeckiego.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nazwa zadania:

  1. Zakup rzeźby Wojciecha Brzegi Wiosna ślepca, 1911, gips patynowany
  2. Zakup zestawu fotografii autorstwa Tomasza Sobeckiego

Opis zadania:

  1. Do zbiorów sztuki zakupiono rzeźbę Wojciecha Brzegi „Wiosna ślepca”, która wyróżnia się w dorobku artysty, przede wszystkim ze względu na swoje spore gabaryty. Jednakże o jej wartości artystycznej stanowi przede wszystkim połączenie realizmu wysokiej „próby” z subtelnością przedstawienia oraz wyczuwalny emocjonalny stosunek do modela, który udziela się odbiorcy. Ta niezwykle wzruszająca praca to jedna z lepszych rzeźb artysty. Rzeźba uwieczniona została na fotografii przedstawiającej Wojciecha Brzegę w jego pracowni w 1915 roku (zachowanej w archiwum fotograficznym MT). Znana jest tylko w wersji gipsowej. Prezentowana była na licznych wystawach, między innymi Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem. Salon 1913, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w październiku 1925 roku, czy Wojciech Brzega. Talent i praca, Galeria Sztuki w willi Oksza w roku 2022. Muzeum Tatrzańskie można uznać za depozytariusza spuścizny po Wojciechu Brzedze. Obecnie w zbiorach Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego znajduje się 47 rzeźb i szkiców rzeźbiarskich Wojciecha Brzegi (9 rzeźb w drewnie, 30 prac gipsowych, 3 dzieła z terakoty oraz 5 modeli z suszonej gliny), 564 projekty i szkice projektowe, 11 szkicowników artysty oraz zespół mebli jego projektu. W archiwum natomiast przechowywane są pamiętniki, dokumenty i fotografie artysty. Zakup wybitnej rzeźby „Wiosna ślepca” znakomicie ten zasób uzupełnił.

2. W celu uzupełnienia archiwum Władysława Hasiora zakupiono liczący 100 sztuk zestaw fotografii Tomasza Sobeckiego obejmujący 5 cykli:

1. Reportaż BWA TORUŃ – 1977 r.
2. Reportaż w pierwszym mieszkaniu W. Hasiora – internat “BOREK” w Zakopanem – 1982 r.
3.  Reportaż w mieszkaniu, galerii i pracowni W. Hasiora – GALERIA w Leżakowni – 1988 r.
4.  Zdjęcia (2 szt.) grobu W. Hasiora w Zakopanem 2008 r.
5.  Zdjęcia pomnika W. Hasiora w Koszalinie 2019 r.

Nabyty zbiór to unikatowe fotografie historyczne, które powstały podczas sesji zdjęciowych z artystą, w przestrzeniach galeryjnych oraz jego dawnym mieszkaniu. Jest to niezwykle cenny zasób, bo dostarcza wiedzy na temat warsztatu Władysława Hasiora, dokumentuje to, w jaki sposób powstawały prace zakopiańczyka oraz jego wystawy.

Autor zdjęć, dr Tomasz Sobecki to fotografik urodzony i mieszkający w Toruniu. W czerwcu 2013 broniąc pracę IDEA PIRAMID, uzyskał stopień doktora sztuki w zakresie fotografii na Wydziale Operatorskim łódzkiej FILMÓWKI – PWSFTViT. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne w Polsce oraz różnych krajach świata, udział w Polsce i za granicą w sympozjach fotografików i projektantów, jak również wystąpienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach akademickich, a także publikacje w wydawnictwach naukowych, prasie artystycznej i codziennej oraz w albumach. Prowadził zajęcia z fotografii na kilku uniwersytetach.

Wartość dofinansowania: 60 000 złotych

Całkowita wartość zadania: 60 000 złotych

Wpisz szukane wyrażenie