Muzeum wieczorową porą
Tegoroczne wydarzenia odbywające się podczas Nocy Muzeów, cieszyły się wielką popularnością. Nocą 20 maja, w ośmiu filiach naszego muzeum, biorących udział w tym wydarzeniu, gościliśmy aż 2524 osób! Z czego najwięcej bo 1020, mieliśmy przyjemność przyjąć w gmachu głównym przy Krupówkach.
Sobotnie wydarzenie, zorganizowane pod hasłem O zmierzchu ożywają dźwięki. Noc Muzeów w Muzeum Tatrzańskim, obfitowało w warsztaty i zajęcia dla dzieci oraz młodzieży, prelekcje, a także dedykowane tej nocy wyjątkowe oprowadzania po wystawach stałych i czasowych.
W gmachu głównym najmłodsi poznawali tajemnice echolokacji oraz ozdabiali drewniane skrzynie. Tego wieczoru można było również po raz ostatni obejrzeć piękne fotografie autorstwa Władysława Wernera, zgromadzone na wystawie czasowej. Licznie zebrana publiczność uczestniczyła w Przygodzie z czekanem, liną, skałą i dziewczyną, którą przygotował Wojciech Szatkowski. Natomiast dr Marcin Warchałowski opowiadał Jak to robią zwierzęta i oprowadzał po nowej stałej wystawie przyrodniczej. Anna Kozak zaprosiła natomiast na SPOTKANIE, czyli oprowadzanie kuratorskie po stałej wystawie etnograficzno-historycznej.
W willi Opolanka Muzeum Kornela Makuszyńskiego dzieci oglądały przygody Koziołka Matołka jak za dawnych lat oraz samodzielnie wykonywały okładki do książek autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Można było również zagrać w karty, podczas wydarzenia My gramy w brydża – i muzyka gra! Szlagiery międzywojnia, stoliki do gry – i najlepsze cytaty z felietonów Kornela Makuszyńskiego. Po wyremontowanej willi oprowadzała dr Kinga Nędza-Sikoniowska.
W willi Koliba można było poznać tajemnice dud, podczas kuratorskiego oprowadzania po nowo otwartej wystawie Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy. Tajniki stylu zakopiańskiego i historię pięknej willi, podczas specjalnego oprowadzania, przybliżył dr Zbigniew Moździerz. Natomiast w pobliskiej, kameralnej Chałupie Gąsieniców Sobczaków można było wziąć udział w wieczornym oraz nocnym oprowadzaniu po wystawie stałej, które prowadziła Ewa Rusnarczyk.
Po Galeria Sztuki w wilii Oksza można było przespacerować się z artystami oraz zaprzyjaźnić z tamtejszymi duchami podczas dwóch wyjątkowych oprowadzań, które poprzedziły pokaz filmu „Biały ślad” z muzyką na żywo.
W Galeria Władysława Hasiora młodsza część zwiedzających, dzięki zabawom dźwiękowym, dowiedziała się jak brzmią dzieła. Natomiast starsza publiczność poznała głosy Hasiora podczas oprowadzania kuratorskiego, prowadzonego przez Julitę Dembowską.
Ci, którzy zjawili się w Dworze w Łopusznej, mieli okazję nie tylko poznać tajemnice dworu, które zdradził Grzegorz Kamoń, ale również obejrzeć film „Gospodarz. Włodzimierz Tetmajer znany i nieznany” oraz posłuchać o niełatwych relacjach artysty z rodziną i środowiskiem krakowskim po ożenku z chłopką.
Natomiast w zabytkowych pomieszczeniach zagrody Sołtysów w Jurgowie można było nie tylko obaczyć wnętrze izby i zabudowań gospodarczych, ale również spróbować swych sił i własnoręcznie wykonać fragment mereżki, która zostanie w muzeum jako efekt wspólnej pracy odwiedzających Zagrodę Sołtysów podczas Nocy Muzeów 2023.
Tej nocy odwiedzający nas, podczas licznych i różnorodnych wydarzeń, mogli poznać nasze muzeum z nieco innej, nowej strony.