Najnowsza wirtualna wystawa Muzeum Tatrzańskiego pt. „Witkacy u Fedorowiczów”.
Data wernisażu nie jest przypadkowa – bowiem 24 lutego 1885 roku urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz. Muzeum Tatrzańskie w swoich zbiorach posiada ponad 90 prac Witkacego oraz wiele unikatowych fotografii. Wyjątkowość kolekcji Muzeum Tatrzańskiego polega właśnie na tym, że zbudowana jest głównie z obiektów nabywanych od pierwotnych właścicieli lub członków ich rodzin. Były to osoby blisko związane z Zakopanem, ważne także dla samego artysty. Na prezentowanej wystawie wirtualnej przybliżamy fragment wspomnianej kolekcji związany z rodziną Fedorowiczów.
Stanisław Ignacy Witkiewicz był częstym gościem u Państwa Fedorowiczów, portretował gospodarzy i ich rodzinę oraz przyjaciół.
Obrazy oraz zdjęcia archiwalne ukazują niezwykłą przyjaźń między barwnymi postaciami w okresie dwudziestolecia międzywojennego – artystą i meteorologiem (Józef Fedorowicz).
ZAPRASZAMY:
„Witkacy u Fedorowiczów”
Muzeum Tatrzańskie w swoich zbiorach posiada ponad 90 prac Stanisława Ignacego Witkiewicza i jest trzecią co do wielkości kolekcją tego artysty w Polsce– po Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Narodowym w Warszawie. Natomiast Archiwum Fotograficzne zakopiańskiej placówki może pochwalić się największą liczbą negatywów autorstwa Witkacego. W zbiorach Działu Sztuki najwięcej jest portretów wykonanych pastelami – 72. Kolekcja zawiera też jeden portret rysowany węglem oraz wyjątkowy obraz przedstawiający górala namalowany farbą olejną na płótnie. Obejmuje ona również jeden pejzaż olejny na płótnie, dwa szkice olejne na tekturze oraz projekt stempla i winiety Towarzystwa Teatralnego, wykonany ołówkiem i tuszem. Ten bogaty zbiór dopełnia 13 niewielkich rysunków ołówkiem, kredką i atramentem. Kolekcja powstawała stopniowo, począwszy od portretu Stanisława Witkiewicza podarowanego Muzeum Tatrzańskiemu w 1957 roku przez Marię Witkiewiczównę (córka Jana Koszczyca Witkiewicza – bratanka Stanisława Witkiewicza) wraz z archiwaliami – dokumentami i fotografiami. Wyjątkowość kolekcji Muzeum Tatrzańskiego polega właśnie na tym, że zbudowana jest głównie z obiektów nabywanych od pierwotnych właścicieli lub członków ich rodzin. Były to osoby blisko związane z Zakopanem, ważne także dla samego artysty.
Na prezentowanej wystawie wirtualnej pragniemy przybliżyć fragment wspomnianej kolekcji związany z rodziną Fedorowiczów. Obrazy oraz zdjęcia archiwalne ukazują niezwykłą przyjaźń między barwnymi postaciami w okresie dwudziestolecia międzywojennego – artystą i meteorologiem (Józef Fedorowicz). Stanisław Ignacy Witkiewicz był częstym gościem u Państwa Fedorowiczów, portretował gospodarzy i ich rodzinę oraz przyjaciół.
Muzeum Tatrzańskie na początku XXI wieku pozyskało 20 dzieł Witkacego do swojej kolekcji pierwotnie należących do Józefa i Zofii Fedorowiczów, w tym 18 prac od córek słynnego zakopiańskiego meteorologa. Tak siostry motywowały sprzedaż obrazów Witkacego do zakopiańskiej instytucji. „Portrety pochodzą z przedwojennej o dużo większej kolekcji Józefa Fedorowicza. Witkacy pozostając 17 lat w zażyłej przyjaźni, portretował wielokrotnie z własnej inicjatywy Józefa Fedorowicza i jego najbliższą rodzinę. Decydując się na umieszczenie posiadanych przez nas portretów Witkacego w galerii Muzeum Tatrzańskiego pragniemy spełnić wolę naszego Ojca Józefa Fedorowicza, który pod koniec swego życia bardzo nas prosił abyśmy zadbały o to, by jego ukochana kolekcja witkacowska nie uległa rozproszeniu.”[1]
[1] Z listu do MT z dn. 4 X 2005 r. od Julitty Fedorowicz – Stopy i Eugenii Fedorowicz – Skoczek
Wystawa ta jest nie tylko prezentacją unikatowych dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, ukazaniem niezwykłej przyjaźni z rodziną Fedorowiczów, ale również wspomnieniem Julitty Fedorowicz-Stopy zmarłej w styczniu 2021, prawdopodobnie ostatniej modelki Witkacego.
Większość prac – obrazów i fotografii autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza – dostępna jest na portalu Cyfrowych Zbiorów Muzeum Tatrzańskiego – https://muzeumtatrzanskie.pl/portal/
Zofia Radwańska
Dział Sztuki
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem