Co nowego w muzeum?

Nocne zwiedzanie

Nocne zwiedzanie

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Tatrzańskim był strój. Temat ten nie był przypadkowy, gdyż dzień wcześniej otworzyliśmy pierwszą z cyklu wystaw LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO, natomiast w najbliższą sobotę otworzymy kolejne wystawy, tym razem na Spiszu, w zagrodach w Jurgowie i Czarnej Górze.

Tej wyjątkowej nocy odwiedziło nas ponad 3300 zwiedzających!

Poza zwiedzaniem nowej wystawy czasowej TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA, w gmachu głównym naszego Muzeum można było przebrać się w podobny strój jak na wystawie i zrobić sobie w nim pamiątkowe zdjęcia. Dzieci natomiast ubierały drewniane pacynki podczas warsztatów plastycznych i dowiadywały się jakie szaty zdobią zwierzęta.

Muzeum Palace również było miejscem, gdzie prezentowany był strój, lecz w zupełnie innym — historycznym kontekście. Tu Wojciech Szatkowski w stroju z epoki opowiadał o tym, w co ubrani byli zdobywców Tatr dawniej i dziś. Można również było wziąć udział w historycznym spacerze po naszym niedawno otwartym oddziale.

W Muzeum Kornela Makuszyńskiego najmłodsi projektowali przebrania na wyprawy Koziołka Matołka i brali udział w warsztatach artystycznych z techniki kolażu, towarzyszących wystawie czasowej „Dziatki/Dziadki”. Natomiast starsi, zwiedzając ekspozycję stałą, słuchali opowieści o panu w berecie.

W willi Oksza po tematycznych spacerach po wystawie stałej można było przenieść się do starego kina na film Adama Krzeptowskiego „Zamarłe Echo”.

Miłośnicy muzeów, którzy tej nocy zawitali w progi willi Koliba, wzięli udział w niecodziennym oprowadzaniu z modą w tle, które poprowadziła Helena Agata Pitoń oraz wysłuchali prelekcji Magdaleny Kwiecińskiej „Pierwsze rzeczy. O czorsztyńskiej kolekcji Stanisława Konstantego Drohojowskiego”, która była doskonały wprowadzeniem do wystawy stroju, na którą od 22 czerwca zapraszamy do willi Oksza. Natomiast po pobliskiej Chałupie Gąsieniców Sobczaków oprowadzała i opowiadała o inspiracjach stylu zakopiańskiego, Ewa Rusnarczyk.

Również w Galerii Władysława Hasiora, nie mogło zabraknąć nawiązania do stroju. Tu Julita Dembowska opowiadało o swetrach Hasiora i otwarta została VII już edycja wystawy poplenerowej „Skala dziwności”.

Jednak najbardziej nietypowe wydarzenie miało miejsce w Galerii Kobierców Wschodnich, do której zaprosiliśmy na pokaz mody „Dusza Tatr”. Pokaz był zwieńczeniem prac pilotażowego projektu edukacyjnego, w ramach którego zaprosiliśmy licealistów do stworzenia wybranej atrakcji w naszym Muzeum. Założeniem pokazu było przedstawienie w nietuzinkowy sposób wielość oraz różnorodność motywów i symboli, które nawiązują do tatrzańskiej duszy.
Tego popołudnia zaprezentowane zostały stroje wypożyczone od Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku, podziwiać je można było w towarzyszeniu opowieści Pani Anny Nędzy-Kubiniec. Następnie zaprezentowane zostały kreacje zaprojektowane przez Oliwię Krokosz oraz Dominikę Mąkę. Projekt współorganizowany był przez młodzież z Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem, Tatrzańską Izbę Gospodarczą oraz Muzeum Tatrzańskie. Przygotowała go młodzież: Anna, Helena, Klaudia i Dariusz, a koordynowały pracownice Muzeum: Magdaleny Gryguś i Anny Żuber. Stroje prezentowały modelki z Agencji High Level Host oraz dziewczyny z Zakopanego i okolic. Makijaż wykonały studentki Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu, kierunku Kosmetologii, pod kierownictwem wykładowcy Pani mgr Eweliny Panczakiewicz z Instytutu Zdrowia. Całemu wydarzeniu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, pod kierownictwem Zofii Ziach oraz Anny Trebuni. Projekt wsparł również Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Noc Muzeów w Muzeum Tatrzańskim to również wydarzeni w naszych filiach poza Zakopanem. W tym roku zapraszaliśmy do Zagrody Korkoszów w Czarnej Górze na wydarzenia związane ze stawianiem moja z udziałem członków zespołu regionalnego z Czarnej Góry.

W Dworze w Łopusznej odbyła się projekcja filmu o historii wsi i ludziach z nią związanych oraz oprowadzanie po zespole dworskim ze zwiedzaniem na co dzień niedostępnych miejsc.

Dziękujemy, że byliście z nami!

Wpisz szukane wyrażenie