Nowe Zakopane. Spotkanie z architektem Sebastianem Pitoniem
Zapraszamy na listopadowe spotkanie w ramach cyklu „W stronę Nowego Zakopanego”. 18 listopada (czwartek) spotykamy się o godzinie 18.00 w willi Oksza (Zamoyskiego 25), gdzie będziemy gościć architekta Sebastiana Pitonia.
Projekty Sebastiana Pitonia określane są niekiedy jako połączenie katalońskiej architektury Antoniego Gaudiego ze stylem zakopiańskim. Dla wielu kontrowersyjne, łączyć mają fascynację twórczością Witkiewicza z formami zaczerpniętymi z natury: budynki te wykorzystują tradycyjne dla regionu konstrukcje, np. półszczytowe dachy, ale swoimi krzywiznami nawiązują raczej do rozwiązań secesyjnych, rzadko spotykanych w architekturze współczesnej.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo.
Spotkanie poprowadzi Piotr Mazik.
Z powodów pandemicznych obowiązują zapisy: wydarzenia@muzeumtatrzanskie.pl
Projekt „W stronę Nowego Zakopanego”, realizowany przez Muzeum Tatrzańskie, to próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr oraz poddanie go krytycznej refleksji. Chcemy spojrzeć na zakopiańską kulturę i tradycję z perspektywy odbiorcy XXI wieku, jako na zbiór inspiracji, ale też mitów i problemów, które wymagają przepracowania. Naszym celem jest odpowiedź na pytanie, jak spuścizna XX-wiecznej kultury i historii Podhala, na którą składają się m.in. pierwszy polski styl narodowy oraz dorobek kolonii artystycznej, może zostać twórczo podjęta i przetworzona w celu wykreowania Zakopanego na nowe centrum żywej kultury artystycznej i architektonicznej Polski.
Projekt jest przewidziany jako kilkuletnie przedsięwzięcie badawczo-ekspozycyjne. W 2021 rozpoczynamy pierwszy etap prac – cykl spotkań z architektami współcześnie kształtującymi podhalański pejzaż oraz inwentaryzację sztuki obecnej w zakopiańskiej przestrzeni publicznej, co wydaje się być kluczowe ze względu na nieustanną transformację zakopiańskiego krajobrazu.
Projekt „W stronę Nowego Zakopanego” jest dofinansowany ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.