O twórczości Władysława Hasiora
Władysław Hasior, określany często pionierem pop-artu oraz sztuki asamblażu, jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Inspirując się historią, mitologią, literaturą, ludowością stworzył sztukę prowokującą intelekt i zachęcającą do trenowania wyobraźni. Był rzeźbiarzem, twórcą asamblaży, sztandarów, pomników, autorem scenografii. Swoje prace tworzył często z odpadków, elementów starych i pozornie bezużytecznych, uszkodzonych i przeznaczonych do wyrzucenia. Artysta wykorzystywał ponownie rozbite szkło, fragmenty lustra, druty, rury, tkaniny nadając im nową symbolikę i znaczenie, tworząc metaforyczne treści. Uważał bowiem, że materiały te coś znaczą. Istotą i cechą charakterystyczną twórczości Hasiora było również wykorzystanie żywiołów: ognia, wody, ziemi i powietrza. Artysta uczynił je substancją swojej pracy artystycznej i wkomponowywał w realizacje przestrzenne (np. cykl prac Ogniste Ptaki), w asamblaże i sztandary. W swojej twórczości poruszał tematy ponadczasowe, nadając im współczesne znaczenie. Hasior, jak sam często podkreślał, fascynował się sztuką ludową. Do wczesnych prac artysty zaliczyć można te z dziedziny korzenioplastyki, w których artysta wykorzystywał kształt i właściwości materiału.
Twórczość Władysława Hasiora, osadzona na granicy różnych gatunków sztuki, fascynowała i szokowała, wzbudzała skrajne emocje oraz była przedmiotem licznych polemik i dyskusji, wykraczając także poza granice Polski. Jego niekonwencjonalne realizacje przestrzenne zrealizowane zostały m.in. w Argentynie, Danii, Szwecji, artysta brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji oraz w Biennale Rzeźby Plenerowej w Montevideo. Wystawy prac Hasiora organizowano w różnych miastach na świecie, wśród których wymienić można Paryż, Moskwę, Berlin, Sztokholm.
Aktualnie prace Władysława Hasiora znajdują się w muzeach w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, Nowym Sączu, Zakopanem oraz w muzeach zagranicznych: w Helsinkach, Paryżu, Sztokholmie, Oslo, Sao Paulo, Rzymie, Mediolanie, Edynburgu, Bochum, Duisburgu, Amsterdamie, a także w bardzo licznych zbiorach prywatnych.
Mając na uwadze niewątpliwie ponadczasową i międzynarodową twórczość Władysława Hasiora Muzeum Tatrzańskie postanowiło zorganizować bieg, który będzie upamiętniał artystę, jego sportową naturę, oraz zachęci do zapoznania się z jego spuścizną.
Idea uczczenia pamięci Władysława Hasiora poprzez organizację Biegu zrodziła się po lekturze pamiętników artysty znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Na przestrzeni kilku lat artysta dokumentował swoje dokonania w dziedzinie biegu na kartach zeszytów, w których znajdują się szczegółowe zapiski poświęcone treningom oraz udziałom w zawodach akademickich.
Zachęcamy wszystkich do odkrywania postaci Władysława Hasiora i zgłębiania tajemnic jego twórczości poprzez udziału w biegu, tradycyjnym lub wirtualnym. Szczegóły można znaleźć -> POD LINKIEM <-