Obchody 80. rocznicy rozstrzelania więźniów Palace

31 maja pod pomnikiem autorstwa Władysława Hasiora „Prometeusz Rozstrzelany”, w Kuźnicach, upamiętniliśmy 80. rocznicę rozstrzelania więźniów Palace oraz 60. rocznicę odsłonięcia pomnika.

Wydarzenie poprowadził Michał Murzyn Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. Wzruszające świadectwo tamtych dni przedstawiła Pani Stefania Hajdukiewicz, mieszkanka Kuźnic i naoczny świadektych tych tragicznych wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat.

Uroczystościom towarzyszył Apel Pamięci i honorowa asysta wojskowa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Zebrani złożyli kwiaty przed pomnikiem “Prometeusz Rozstrzelany” i wspólnie odmówili modlitwę za zmarłych.

Wieczorem w Muzeum Palace, nowym oddziale naszego Muzeum, można było wysłuchać prelekcji Lesława Dalla na temat rozstrzelania w 1944 roku więźniów z Palace na Polanie Kuźnickiej oraz wykładu Julity Dembowskiej poświęconego historii powstania i formie pomnika “Prometeusz Rozstrzelany”.