Otwarcie wystawy – Wojciech Brzega. Talent i praca
15. czerwca w willi Oksza Galerii Sztuki XX w. obecni byli wszyscy zainteresowani sztuką tworzoną przez pierwszego górala, który uzyskał wyższe wykształcenie artystyczne, a także miłośnicy rzeźby, turyści i mieszkańcy Zakopanego.
Po konferencji prasowej, na której kuratorka wystawy Helena Pitoń opowiadała między innymi o odnalezieniu rzeźby Wojciecha Brzegi w magazynie Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu (praca pod tytułem Modlitwa Górali była źle zatrybułowana i nigdy do tej pory nie pokazywana) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy.
Ekspozycja składa się z trzech części, w której prezentowane są: rzeźby, meble i szkice, oraz rzeźby sakralne – najmniej znane, choć często właśnie w podhalańskich kościołach na nie patrzymy nie wiedząc kto jest ich autorem – zauważyła Helena Pitoń, kuratorka wystawy. W niewielkiej sali zgromadzono również dokumenty i zdjęcia obrazujące drogę twórczą i życie osobiste artysty.
Wernisaż uatrakcyjnił występ góralskiej kapeli, w której zagrali między innymi utalentowani pracownicy Muzeum Tatrzańskiego. Wraz z nimi prym wiódł stryjeczny prawnuk Wojciecha Brzegi Józef Gąsienica Brzega
Obcowanie ze sztuką w najlepszym wydaniu, atmosfera letniego wieczoru i nieodparty urok willi Oksza sprawiły, że wernisaż rozkosznie się przeciągał. Jego uczestnicy tanecznym krokiem z niechęcią opuszczali ogrody willi, zakupiwszy uprzednio niewielki, ale za to z wielką starannością wydany katalog poświęcony wystawie.