Pierwsza lekcja z kolekcji
TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA – za nami wernisaż wystawy
W piątkowy wieczór otworzyliśmy wystawę TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA. To pierwsza z serii wystaw LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO.
Na wernisażu w Gmachu głównym naszego Muzeum podziwiać mogliśmy najstarsze stroje góralskie, jakie na przestrzeni ponad stu lat zebrali pasjonaci i muzealnicy. Warto podkreślić, że nierzadko spotykamy stroje współczesne inspirowane naszą bogatą kolekcją. Na piątkowym wernisażu pojawili się entuzjaści w strojach regionalnych, z czego jesteśmy szczególnie zadowoleni.
W podróż w czasie zabrała nas kuratorka Anna Kozak, która opowiedziała o wystawie i najbliższych planach związanych z kolejnymi odsłonami tego wydarzenia muzealnego.
Ta kolekcja podhalańskiego ubioru, przechowywana w Muzeum Tatrzańskim, która dokumentuje zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w ludowej modzie. Ponad sto zabytków z tego zbioru, uważanych jest za najstarsze zachowane przykłady regionalnej odzieży. Wśród nich znajdują się liczne okazy odświętnej odzieży kobiecej z końca XVIII i pierwszej połowy XIX stulecia, a także niewielka liczba męskich ubiorów i kilka elementów stroju mieszczan z Nowym Targu pochodzących z II połowy XIX w. Zachowane stroje należały do luksusowej odzieży noszonej od święta, szanowanej i przekazywanej w rodzinie przez pokolenia.
Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie >> TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBIORY Z PODHALA
Zapraszamy do Gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10), wystawa potrwa do 20 października 2024 r.
Fot. M. Mierczak, S. Szostak