Przyroda na pograniczu
W dniach 1-2 października w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego odbyła się IV Konferencja Przyrodnicza Pogranicza Polsko-Czesko-Słowackiego zorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie i Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego.
Wzięło w niej udział około 40 naukowców, badaczy i działaczy. Wykład inauguracyjny wygłosił Ludovit Kocian, wnuk Antoniego Kocyana słynnego preparatora zwierząt. Zakup jego kolekcji dał początek zbiorom przyrodniczym Muzeum Tatrzańskiego. Następnie zaprezentowano abstrakty z geologii , botaniki i zoologii, a także z zagadnień muzealnych.
Nagrodę za najlepszy abstrakt – wzorcową budkę dla nietoperzy otrzymała Iwona Gottfried za prezentację pt. Mopek zachodni Barbastella barbastellus (Schreber, 1774) – czynna ochrona gatunku w Polsce w okresie rozrodu. Wyróżnieni zostali także Rusłan Sałamatin i Adrian Olearczyk.
Na konferencji zaprezentowano również budki dla ptaków i nietoperzy wykonane przez podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zakopanem, z którym Muzeum Tatrzańskie współpracuje już od wielu lat.
Najważniejsze w takich konferencjach jest to, że Muzeum Tatrzańskie jednoczy zarówno naukowców, jak i amatorów, którzy są pasjonatami. Ich wiedza jest często równie cenna, choć nie zawsze doceniana. Taka konferencja jest platformą, która umożliwia przedstawienie i poznanie konkretnych kolekcji – przybliżenie ich szerszej publiczności. Do tego umożliwia naukowcom zapoznanie się z zakresem działalności innych badaczy co pomaga w wyjściu z własnej „bańki” i rozszerzeniu wiedzy – podsumował organizator konferencji dr. Marcin Warchałowski.