Co nowego w muzeum?

REZYDENCJA ARTYSTYCZNA „HASIOR/HASIOK”

REZYDENCJA ARTYSTYCZNA „HASIOR/HASIOK”

Zapraszamy do Galerii Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18 b) na spotkanie z artystami Zuzanną Dembiec i Przemysławem Jeżmirskim, które odbywają się podczas rezydencji artystycznej „Hasior/Hasiok”.

Hasiok / Hasior

Czas: 30.12.2024 – 24.02.2025

Godziny rezydowania: całe piątki w okresie trwania rezydencji

Słowa Hasior i Hasiok to z pozoru jedno i to samo słowo. Dzieli je na dwa błąd w znaku graficznym – w ostatniej literze, w jej górnym fragmencie. Niedopisane R lub nadpisane K sprawiają, że raz figuruje Hasior, a raz Hasiok. Ten marginalny błąd w zapisie ma jednak duże konsekwencje w rzeczywistości, gdyż okazuje się, że te dwa pojęcia istnieją równolegle.

Każde z nich ma oddzielne znaczenie – bardzo wąskie i elitarne, wymagające specjalistycznej wiedzy, by móc rozszyfrować, co kryje się za konkretnym zestawem znaków. Co oznacza Hasior a co Hasiok? Czy dopuszczalne jest istnienie Hasiora bez Hasioka i odwrotnie? Czy podobieństwo w brzmieniu przekłada się na podobieństwo znaczeń? Na te (i inne) pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas 1,5-miesięcznej rezydencji w Galerii Władysława Hasiora, filii Muzeum Tatrzańskiego kontemplując i rekonstruując znaczenia małego erroru / przejęzyczenia / nieścisłości w rzeczywistości – tu symbolizowanej przez maleńki fragment znaku graficznego – obiektywnego komunikatu funkcjonującego we współczesnej cywilizacji.

Brytyjsko-amerykańska filozofka Catherine Wilson sugerowała w swym dyskursie, że różne rzeczywistości (światy) nie są od siebie odizolowane. Przykładem jest świat rzeczywisty i świat fikcji. Na co dzień te dwa elementy płynnie się przenikają i wzajemnie na siebie oddziałują. Tworzą nawet zależności logiczne, niezbędne do istnienia cywilizacji – niech za przykład służy słynna reguła logiki Modus Tollens mówiąca, że jeśli z X wynika Y, to przy fałszywości Y musimy zaakceptować też fałszywość X. Czy pisząc te słowa, Wilson myślała o Hasiorze i Hasioku? Ta swobodna inspiracja spostrzeżeniami Catherine Wilson jest wynikiem cichej nadziei na to, że Hasior i Hasiok także przenikają się wzajemnie, tworząc wątłym errorem zapisu / odczytu zależności takie jak Modus Tollens, Modus Tollendo czy dowolny inny Modus znany i nieznany w tej lub innej rzeczywistości.

Tekst: Przemysław Jeżmirski

Wpisz szukane wyrażenie