Sianokosy przed Kolibą – powrót do tradycji
W niedzielę, 11 sierpnia, w ogrodzie naszej filii willi Koliba, odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą “Sianokosy przed Kolibą”. Przepiękna, zabytkowa willa stała się tłem dla ożywienia tradycji związanej z sianokosami, która przyciągnęła zarówno mieszkańców Podhala, jak i licznych turystów.
Wydarzenie rozpoczęło się w samo południe od powitania uczestników przez dyrekcję Muzeum Tatrzańskiego. Następnie Zofia Radwańska z działu sztuki opowiedziała o dziejach tego wyjątkowego miejsca, odkrywając sekrety jego architektury i historii podczas wspólnego zwiedzania wnętrz Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
Uczestnicy mogli również wziąć udział w spotkaniu z Hubertem Czerepokiem, autorem filmu „Ekosystem”, który prezentowany był o każdej pełnej godzinie, wzbogacając program wydarzenia o refleksję nad relacją człowieka z naturą.
Kolejną atrakcją tego dnia była opowieść Michała Mierczaka, który wprowadził zgromadzonych w tajniki sianokosów z dawnych lat. Etnolog i regionalistka Anna Nędza-Kubiniec, opowiedziała natomiast o roli kobiet w pracach polowych na Podhalu.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia był pokaz sianokosów, podczas którego Michał Mierczak zaprezentował archaiczne techniki koszenia, które dzisiaj są już nieco zapomniane. Następnie uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursie na układanie kop siana na ostrewkach, co wzbudziło duże emocje i zdrową rywalizację wśród.
Dla dzieci i rodzin przygotowano liczne atrakcje w ogrodzie willi Koliba. Można było zrobić sobie zdjęcie na sianie, uczestniczyć w warsztatach tworzenia ze słomy, malować drewniane pudełeczka, a także puszczać wielkie bańki mydlane.
Wydarzenie uświetniły również stoiska z tradycyjnymi potrawami, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Łopusznej i Czarnej Góry, a także sklep Sylwester Lis – Moje Rozmaitości, które oferowały smaki regionu.
“Sianokosy przed Kolibą” to wydarzenie, które wprowadziło uczestników w klimat dawnych tradycji, jednocześnie umożliwiając poznanie i doświadczenie bogatego dziedzictwa kulturowego naszego regionu.