Spotkanie o koronkach – z pokazem projektowania różnych tkanin. W nawiązaniu do działalności szkoły koronkarskiej, 17 sierpnia

17 sierpnia (sobota), godz. 12.00

Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Podczas tegorocznych Tatrzańskich Musealiów ponownie przybliżamy Szkołę Koronkarską w Galerii Sztuki w willi Oksza. Na spotkaniu omówimy początkowy aspekt powstawania koronek i ogólnie tkanin artystycznych – projektowanie. Najpierw uczennice wykonywały projekty swych nauczycieli, same pozostając anonimowe. Szkoła się rozwijała, zmieniała nazwy, zaczęto uczyć projektowania, tkaniny nabrały indywidualnych cech wykonawczyń. Szkoła w swej długiej historii miała wybitnych nauczycieli – projektantów m.in.: Karola Kłosowskiego, Mieczysława Szopińskiego czy też Marię Bujakową, to właśnie o nich i ich pracy będziemy rozmawiać.

Zaprezentowane zostaną również dotąd niepokazywane archiwa szkoły, potocznie zwanej „Szpulkami”. Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz tkactwa oraz koronkarstwa.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych tkaniną artystyczną oraz historią tej fenomenalnej szkoły. Mamy nadzieję na spotkanie z absolwentami „Szpulek” i wspomnienia o projektowaniu, nauczycielach, tkaninie.

Prowadzenie: Zofia Radwańska

Krajowa Szkoła Koronkarska Powstała z inicjatywy Tytusa Chałubińskiego i Heleny Modrzejewskiej w 1883. Słynna aktorka nie tylko przekazała fundusze na utworzenie szkoły lecz później również promowała zakopiańskie koronki. Szkoła miała wpłynąć na polepszenie warunków życia góralskich dziewcząt, dając im nie tylko wykształcenie, ale także możliwość zarobku. Kierownictwo nad nowo utworzoną placówką objęła Józefa Stelcerówna, absolwentka lwowskiej Szkoły Przemysłowej. Warto podkreślić, że świeżo otwarta placówka była jedną z pierwszych w kraju polskich szkół zawodowych dla kobiet. Szkoła z biegiem lat zmieniała nazwy, zamiast koronek prym wiodła tkanina artystyczna. Potocznie zwano ją „Szpulkami”, istniała do 2008 roku. Obecnie tradycje tkaniny artystycznej są kultywowane w Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara.

Wydarzenie w ramach Tatrzańskich Musealiów

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego