TAJEMNICE TATRZAŃSKICH WYPRAW DOKTORA CHAŁUBIŃSKIEGO
Od niedzieli 16 sierpnia 2020, w Willi Koliba można oglądać wystawę czasową poświęconą doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, patronowi Muzeum Tatrzańskiego. Otwarcie wystawy zaplanowano na dzień w którym przypadają imieniny Tytusa. Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą na ten rok 200. rocznicą urodzin doktora Chałubińskiego.
Choć nie jest to pierwsza wystawa poświęcona doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, to w czasie jej trwania można będzie po raz pierwszy zobaczyć niektóre eksponaty związane z tą wybitną postacią. Do najciekawszych przedmiotów pokazywanych na wystawie możemy zaliczyć, uznawaną do niedawna za zaginioną, szafę na kolekcję mchów. Na uwagę zasługuje też barometr używany przez Chałubińskiego w czasie pobytów w Zakopanem oraz bogato zdobiona ciupaga. W czasie wystawy można też zobaczyć wybrane okazy geologiczne oraz botaniczne z kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego. Natomiast układ ekspozycji odwołuje się do górskiej wędrówki „śladami” doktora Tytusa Chałubińskiego.
Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.
Jeżeli życie jest podróżą, to życie Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) było fascynującą wyprawą górską. Jego umiłowanie gór, wędrówek, wypraw, przyrody i ludu góralskiego było tak wielkie, że po dziś dzień zasługuje na szacunek. Choć dla większości ludzi jest wybitnym lekarzem, to dla zakopiańczyków jest kimś więcej. To on bezinteresownie walczył z epidemią cholery w Zakopanem (1873) i to właśnie Tytus Chałubiński przyczynił się do powstawania szkoły snycerskiej oraz szkoły koronkarskiej, kościoła pw. Najświętszej Rodziny czy Muzeum Tatrzańskiego w tej ówczesnej, jeszcze mało znanej podgórskiej wsi Zakopane. To dzięki jego aktywności życie górali stawało się lepsze, a Zakopane rozwijało. Jego staraniem Zakopane w 1886 roku zyskało status stacji klimatycznej jako kurortu wspomagającego leczenie chorób płucnych, a w mieście powstała kasa pożyczkowa. Jako pierwszy podnosił świadomość górali co do uprawy roli, zachęcając do stosowania płodozmianu, a także sprowadzając nasiona koniczyny białoróżowej i sparcety.
Doktor Tytus Chałubiński zasłynął ze swoich wielodniowych i grupowych wypraw w Tatry, które stanowiły swoisty fenomen społeczny. Wycieczki te gromadziły ludzi niewykształconych i profesorów uczelni wyższych, bogatych i biednych, górali i ceprów. To w ich trakcie doktor Tytus Chałubiński zbierał eksponaty geologiczne i botaniczne, sam poznawał, ale i pokazywał swoim przyjaciołom piękno najpiękniejszych gór na świecie – Tatr.
Mam nadzieję, że dla Państwa wystawa też będzie interesującą podróżą. Niech to będzie wyprawa przez życie i działalność patrona Muzeum Tatrzańskiego, doktora Tytusa Chałubińskiego.
dr Marcin Warchałowski – Kurator (Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego)
Konsultacje merytoryczne: dr hab. Zbigniew Moździerz, Zofia Radwańska, Robert Schmidt, Helena Pitoń
Nadzór konserwatorski: Aleksandra Trybuła
Promocja: Przemysław Bolechowski
Projekt pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.