VII FESTIWAL BAROK NA SPISZU
Jako partner wydarzenia Muzeum Tatrzańskie zaprasza serdecznie do udziału w koncertach.
Szczegółowy program festiwalu:
15 SIERPNIA 2018, środa FRYDMAN, kościół św. Stanisława
17.30 oprowadzanie po kościele (Piotr Wojtaszek)
18.00 koncert (mini-wykład: Joanna Solecka)
RAJSKA JABŁOŃ Wiwer, Solecka, Ślusarczyk
18 SIERPNIA 2018, sobota ŁAPSZE WYŻNE, kościół św. Piotra i Pawła
18.30 oprowadzanie po kościele (ks. Rafał Frąckowiak)
19.00 koncert (mini-wykład: Rafael Gabriel Przybyła)
FLORILEGIUM MUSICUM Przybyła, Hajdukiewicz
19 SIERPNIA 2018, niedziela JURGÓW, kościół św. Sebastiana
17.30 oprowadzanie po kościele (Józef Górka)
18.00 koncert (mini-wykład: Rafał Monita)
SONATY MISTERYJNE Pilch, Niedźwiecka
23 SIERPNIA 2018, czwartek KREMPACHY, kościół św. Walentego
18.30 oprowadzanie po kościele (Zofia Łukasz)
19.00 koncert (mini-wykład: Katarzyna Wiwer)
PIEŚŃ NAD PIEŚNIAMI Scepus Baroque & Le nuove Musiche, Jakub Mitrik
26 SIERPNIA 2018, niedziela NIEDZICA, kościół św. Bartłomieja
16.30 oprowadzanie po kościele (Elżbieta Łukuś)
17.00 koncert (mini-wykład: Marcin Szelest)
PSALMY DAWIDOWE Scepus Baroque, Marcin Szelest
Festiwal Barok na Spiszu narodził w roku 2012 i w ciągu sześciu lat trwania stał się jednym z najciekawszych festiwali muzyki dawnej w Polsce. Ideą powstania była organizacja koncertów muzyki barokowej we wnętrzach urokliwych kościołów na Spiszu, których wyposażenie w głównej mierze pochodzi z epoki baroku. Na festiwal zapraszani są znakomici artyści, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki i z użyciem historycznych technik gry, czy śpiewu. Festiwal kładzie szczególny nacisk na prezentację artystów polskich oraz barokowej muzyki polskiej.
W roku 2018 ideą przewodnią festiwalu będą HISTORIE BIBLIJNE. Rozpoczniemy 15 sierpnia we Frydmanie, tak jak należy, czyli od Adama i Ewy. A pod rajską jabłoń zabiorą nas Katarzyna Wiwer – sopran, Joanna Solecka – klawesyn oraz Tomasz Ślusarczyk – trąbka barokowa. Na drugi koncert zapraszamy 18 sierpnia do Łapsz Wyżnych, gdzie posłuchamy Rafaela Gabriela Przybyłę na trzech rodzajach barokowych obojów oraz Dariusza Hajdukiewicza grającego na organach skrzyniowych w programie zatytułowanym „Florilegium Musicum”. A kolejnego dnia w Jurgowie będziemy mieć okazję posłuchać niezwykłych Sonat Misteryjnych Franza Bibera, będących muzyczną kontemplacją tajemnic różańca w wykonaniu Zbigniewa Pilcha – skrzypce barokowe oraz Marty Niedźwieckiej na pozytywie. W dwóch ostatnich koncertach weźmie udział związany z festiwalem zespół Scepus Baroque. 23 sierpnia wystąpi on wspólnie ze słowackim zespołem Le nuove Musiche pod dyrekcją Jakuba Mitrika w pięknym programie opartym o muzykę zainspirowaną Pieśnią nad Pieśniami. Program jest przygotowany specjalnie na tegoroczny festiwal, a jego premiera odbędzie się 23 sierpnia w kościele św. Walentego w Krempachach, gdzie również po raz pierwszy odbędzie się koncert festiwalowy. A na finał serdecznie zapraszamy 26 sierpnia do Niedzicy na Psalmy Dawidowe. Zespół Scepus Baroque pod dyrekcją Marcina Szelesta wykona koncert złożony z Psalmów, napisanych po hebrajsku przez barokowego kompozytora włoskiego Salomone Rossiego. Podczas tegorocznego festiwalu nie zabraknie również zwiedzania pięknych, zabytkowych wnętrz, nie zabraknie również mini wykładów, a przede wszystkim nie zabraknie wspaniałej atmosfery! Zapraszamy na muzykę, na zwiedzanie, na spotkania z artystami! Zapraszamy na barokowy Spisz!
VII Festiwal Barok na Spiszu, Niedzica 2018 zrealizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz we współpracy z Gminami: Łapsze Niżne i Bukowina Tatrzańska – ich Włodarzom: Panu Wójtowi Jakubowi Jamrozowi i Stanisławowi Łukaszczykowi nisko się kłaniamy. Słowa podziękowania należą się także naszym partnerom, firmom i instytucjom, wspierającym nasze działania na Spiszu: Muzeum-Zamkowi w Niedzicy, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskiemu, Jurgów Ski, Kotelnicy Białczańskiej, Orlemu Gniazdu w Sromowcach Wyżnych. Wszystkim naszym patronom, dzięki którym ta edycja festiwalu jest tak obfita, bardzo serdecznie dziękujemy. Patronat medialny nad festiwalem sprawują: Radio Kraków, Pieninyinfo.pl, Tygodnik Podhalański, Podhale Region, Gość niedzielny, TV Podhale, Na Spiszu, Niedzica.espisz.pl, Watra.pl, Małopolskaonline.pl. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Małopolski Jacek Krupa i Wójtowie Gmin Łapsze Niżne i Bukowina Tatrzańska. Cieszymy się także, że nasz festiwal został wpisany w wydarzenia Theatrum Musicum – Międzynarodowe Forum Muzyki Klasycznej odbywające się w Krakowie i w Małopolsce podczas miesięcy wakacyjnych.