W SOBOTĘ 21 WRZEŚNIA 2019 ZAPRASZAMY NA POKAZ FILMU “OSTATNI KORESPONDENT. OBLĘŻENIE WARSZAWY” I SPOTKANIE Z JEGO TWÓRCAMI
POKAZ FILMU „OSTATNI KORESPONDENT. OBLĘŻENIE WARSZAWY” I SPOTKANIE Z TWÓRCAMI
21 września 2019 (sobota), godz. 18:00
Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
ul. Jagiellońska 18b
21 września o godzinie 18:00 zapraszamy do Galerii Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego) na pokaz filmu dokumentalnego „Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Eugeniuszem Starky’m, reżyserem filmu, i Samem Bryanem, synem Juliena Bryana, autora archiwalnych zdjęć z oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku. Julien Bryan po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1936 r. Odwiedził wówczas m.in. Warszawę, Kraków, Gdynię i Zakopane. W roku 1939 odwiedził Polskę po raz drugi. 7 września dotarł do Warszawy z zamiarem dokumentowania życia miasta podczas wojny. Od ówczesnego Prezydenta Miasta Stefana Starzyńskiego otrzymał samochód wraz z kierowcą i tłumaczem. Oficjalne zezwolenia na robienie zdjęć umożliwiły Bryanowi poruszanie się po mieście z kamerą i fotografowanie wszystkiego, co uważa za interesujące: żołnierzy, cywilów, a także architektury warszawskiego Starego Miasta. Jego zdjęcia z tego okresu przeszły do legendy,, a za pośrednictwem amerykańskiej prasy mógł je zobaczyć cały świat.
21 września 1939 r. Bryan wyjechał z płonącej Warszawy, zabierając ze sobą bogaty materiał dokumentujący życie ludności cywilnej i bestialstwo niemieckich żołnierzy.
Taśmy zostały następnie wykorzystane do montażu filmu „Oblężenie” („Siege”), obrazującego bohaterską postawę warszawiaków. Film był wyświetlany w amerykańskich kinach wiosną 1940 r. Uzyskał nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej do Oscara w 1941 r., w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.
W 2012 r. IPN uhonorował Bryana przyznaną pośmiertnie nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej.
Sobotnie spotkanie w Muzeum Tatrzańskim będzie niezwykłą okazją do zobaczenia wyjątkowych, nie pokazywanych wcześniej ujęć powstałych w 1936 roku w Zakopanem.
Po projekcji filmu zachęcamy do rozmów z twórcami.
Wydarzenie współorganizowane jest z Instytutem Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie.
Na spotkaniu gościć będziemy także pana Michała Masłowskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Krakowie.
OSTATNI KORESPONDENT. OBLĘŻENIE WARSZAWY
- Film dokumentalny
- Produkcja: Polska, USA
- Rok produkcji: 2014
- 51 min
Materiał zarejestrowany przez Juliena Bryana stanowi unikalny dokument przepełniony historyczną prawdą, oglądaną bez subiektywnego komentarza i ukazujący patriotyczny heroizm społeczeństwa warszawskiego z punktu widzenia jednostki uwikłanej w rzeczywistość wojenną. Zdjęcia porażają swoim dokumentalnym przekazem, przedstawiającym koszmar oblężonego miasta. Film wzrusza do łez i każe zastanowić się nad granicami ludzkiej wytrzymałości w obliczu niewyobrażalnego cierpienia. [TVP]
Źródło: Filmpolski.pl
Julien Bryan (1899-1974) amerykański dokumentalista i fotograf jako jedyny korespondent zagraniczny przybył do walczącej Warszawy, 7 września 1939 r. Od prezydenta Stefana Starzyńskiego otrzymał samochód, tłumacza i ochronę, by mógł bez przeszkód filmować miasto i pokazać światu dokument, ukazujący niemieckie metody prowadzenia wojny totalnej i bombardowanie miasta przez Luftwaffe. Jego zdjęcia z tego okresu przeszły do legendy a za pośrednictwem amerykańskiej prasy mógł je zobaczyć cały świat.
Eugeniusz (Eugene) Starky urodził się w Bytomiu jako Eugeniusz Szczygieł. Nazwisko zmienił, gdyż w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrował, nie potrafiono go wymówić. Absolwent Alliance Française w Paryżu i studiów filmowych na City University of New York.
Fot. Julien Bryan, “Rodzina i polski żołnierz koło kolumny Opery w oblężonej Warszawie”.