Co nowego w muzeum?

Wernisaż wystawy “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”, 30 kwietnia

Wernisaż wystawy “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”, 30 kwietnia

Już wkrótce zakopiańska publiczność po raz pierwszy po ponad stu latach będzie miała okazję podziwiać dzieła wybitnego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego. 

W środę 30 kwietnia o godzinie 17.00 zapraszamy do gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego na wernisaż wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” to wielowątkowa opowieść prezentująca zarówno twórczość, jak i barwne życie artysty. Narracja ekspozycji poprowadzona zostanie nie tylko za pomocą dzieł sztuki, ale też bogatej archiwalnej spuścizny twórcy ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zawierającej jego amatorskie filmy, fotografie, notatki, korespondencję i szkicowniki.

Wystawa “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” to projekt, który ukazuje sylwetkę i dorobek artystyczny najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, tworzącego przede wszystkim na emigracji we Francji i w Brazylii. Obok materiałów archiwalnych na wystawie zaprezentujemy 24 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Są one odzwierciedleniem wszystkich okresów w twórczości Zamoyskiego – od czasów formizmu, kiedy jego prace są najbardziej eksperymentalne, poprzez okres klasycyzujący – gdzie osiąga pełnię dojrzałości i indywidualizm, aż do ekspresjonizmu, który przynosi ostre deformacje, dotąd nieobecne w jego dorobku. Nie jest to klasyczny, muzealny pokaz, lecz próba stworzenia portretu artysty z historią w tle – z panoramą miejsc, środowisk artystycznych, prezentacją niezwykle interesujących przyjaciół otaczających rzeźbiarza.

Ekspozycji rzeźb towarzyszyć będzie pokaz obrazów wybitnych malarzy i przyjaciół artysty z okresu zakopiańskiego: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) – w tym słynny autoportret Ostatni papieros skazańca ze zbiorów Muzeum Literatury – oraz seria kompozycji pastelowych tego twórcy, a także dzieła Rafała Malczewskiego, Leona Chwistka i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Kuratorki: dr Anna Lipa, Helena Pitoń 

Czas trwania wystawy: 30 kwietnia – 28 września 2025 r.
Miejsce: gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

 

Zakopiańska edycja wystawy “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” jest współorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017-2021.

ZAPROSZENIE Michał Murzyn Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem wraz z Pracownikami zaprasza na wystawę: August Zamoyski. Myśleć w kamieniu 30 kwietnia 2025 r. godz. 17.00 Kuratorzy: Anna Lipa i Helena Pitoń gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul Krupówki 10, Zakopane Zakopiańska edycja wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu jest współorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017-2021. Logotypy: • trójlogo Muzeum Tatrzańskie, • Muz. Literatury, • Muz. Narodowe w Warszawie • Muzeum w Jabłoniu • Konsulat francuski w Polsce • Herb Miasta Zakopane

Wpisz szukane wyrażenie