WERNISAŻ WYSTAWY “BARWY SPISZA”, 25 MAJA

25 maja zapraszamy na wernisaż drugiej wystawy, która odbędzie się w ramach wydarzenia LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO – BARWY SPISZA.

Na wydarzenie wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Zainteresowane osoby informujemy o możliwości transportu z Zakopanego na wernisaż. Liczba miejsc jest ograniczona, osoby zainteresowane przejazdem prosimy o zapisy: email: wow@muzeumtatrzanskie.pl, tel. +48 536 776 999.

Plan:

15.00 – zbiórka pod willą Oksza, ul. Zamoyskiego 25

15.15 – wyjazd na Spisz

16.00 – rozpoczęcie wernisażu w Zagrodzie Korkoszów w Czarnej Górze

17.30 – rozpoczęcie wernisażu w Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie

18.30/19.00 – powrót do Zakopanego

BARWY SPISZA

O wystawie:

W drewnianych domostwach obecnie filiach Muzeum Tatrzańskiego znajdujących się w Jurgowie i Czarnej Górze będzie można zobaczyć stroje z terenu Spisza pochodzące z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Kolekcja ta, powstająca od ponad stu lat, zawiera wiele niezwykłych, archaicznych elementów.

W Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie zaprezentowane zostaną powszednie ubiory kobiece i męskie, związane z codziennymi zajęciami ludności, w tym odzienie bacy czy juhasa spędzającego całe lato w górach. Pasterstwo w tej części Spisza odgrywało ważną rolę, co odzwierciedlają również zachowane ubiory.

W Zagrodzie Korkoszów mieszczącej się w Czarnej Górze, motywem przewodnim wystawy będzie świętowanie. Pokazane zostaną stroje odświętne, szczególnie ślubne, a inspiracją jest setna rocznica wesela dawnych właścicieli zagrody Elżbiety i Sebastiana Korkoszów, które odbyło się w 1924 roku. Na wystawie będzie można podziwiać unikatowe elementy ubioru takie jak półjedwabne gorsety „kabotki”, różnokolorowe czepce czy lniany rańtuch rąbkowy wytwarzany na Spiszu, słynącym z bogatych tradycji tkackich.

Kuratorka Sylwia Plucińska

Wystawę będzie można oglądać od 26 maja do 29 września 2024 r. w Zagrodzie Korkoszów, Czarna Góra, Zagóra 86 oraz w Zagrodzie Sołtysów, Jurgów 215.