Wernisaż wystawy “Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy”
W piątek w willi Koliba otwarliśmy naszą nową ekspozycję poświęconą Tomaszowi Skupniowi – nietuzinkowemu twórcy, dzięki któremu dudy podhalańskie przeżywają swój prawdziwy renesans.
Wernisaż urozmaiciło wiele wspomnień i ciekawostek o Tomaszu Skupniu oraz występ najwybitniejszych współczesnych dudziarzy.
Wystawa Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy prezentuje kolekcję dud i ich elementy składowe ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Najstarsze eksponaty pochodzą z I połowy XIX wieku, najmłodsze – z 2022 roku. Ponadto pojedyncze egzemplarze wykonane przez Tomasza Skupnia (1955 – 2005) wypożyczono od jego uczniów, regionalnych dudziarzy i pasjonatów tego instrumentu. Stworzyły kontekst opowieści o muzykancie z zakopiańskich Kuźnic, samouku, nauczycielu gry na dudach, bezpośrednim kontynuatorze lokalnej tradycji muzycznej i wychowawcy kolejnego pokolenia dudziarzy na Podhalu. Przystosował brzmienie instrumentu pasterskiego do występów scenicznych. Dzięki determinacji Skupnia dudy podhalańskie przeżywają dzisiaj renesans, a w 2014 roku umiejętność wytwarzania i gry na tym instrumencie została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ciekawostką jest, że w dwudziestoleciu międzywojennym członkowie orkiestr pułków Strzelców Podhalańskich grali na dudach. Zmodyfikowane instrumenty były wzorowane na obiektach z Muzeum Tatrzańskiego, prezentowanych na wystawie.
Magdalena Kwiecińska – kurator wystawy
Patronat nad wystawą objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Wystawę Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy możecie oglądać do 30 września w willi Koliba, ul. Kościeliska 18.