WERNISAŻ WYSTAWY “PIERWSZE RZECZY”, 21 czerwca

21 czerwca o godzinie 18.00 zapraszamy do willi Oksza na wernisaż czwartej wystawy, która odbędzie się w ramach wydarzenia LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO – PIERWSZE RZECZY.

Na wydarzenie wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

PIERWSZE RZECZY

O wystawie:

Elementy ubioru, które Stanisław Konstanty Drohojowski przekazał do Muzeum Tatrzańskiego pod koniec XIX wieku, są jednymi z pierwszych w kolekcji etnograficznej (obok opaska i zapięcia do cuchy z Podhala). Pochodzą one z Czorsztyna i prawdopodobnie okolic. Drohojowscy byli właścicielami dóbr czorsztyńskich, posiadłości dworskiej wraz z ruinami zamku. Kolekcja Stanisława Konstantego była po raz pierwszy pokazywane w Zakopanem po otwarciu Muzeum Tatrzańskim w 1889 roku, a już w 1894 roku niektóre okazy wypożyczono do Lwowa na Powszechną Wystawę Krajową. Kilkadziesiąt elementów ubioru prezentowanych na wystawie zatytułowanej „Pierwsze rzeczy” są niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju tego typu zabytkami. Można je obejrzeć w kontekście elementów ubioru mieszkańców Spisza, Podhala i Rusi Szlachtowskiej, i odnaleźć między nimi podobieństwa.

Kuratorka Magdalena Kwiecińska

Wystawę będzie można oglądać od 22 czerwca do 17 listopada 2024 r. w Galerii Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25.