WERNISAŻ WYSTAWY “W bliskości. Kosmos”, 15 czerwca

15 czerwca o godzinie 18.00 zapraszamy do Galerii Władysława Hasiora na wernisaż trzeciej wystawy, która odbędzie się w ramach wydarzenia LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO – W BLISKOŚCI. KOSMOS.

Na wydarzenie wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

W BLISKOŚCI. KOSMOS

O wystawie:

Artystka rozpoczęła tworzenie ekspozycji odnoszącej się do muzealnego zasobu etnograficznego w marcu tego roku. Przez kilka miesięcy mogliśmy obserwować, jak przygotowuje prace, dla których inspirację stanowiły elementy ubioru górali. Strój góralski pasterzy widzę jako przenośny dom dźwigany na plecach, bowiem ubiór musiał pełnić wiele funkcji podczas wypasu owiec na halach. Dlatego też inspiracją stały się znajdujące się w kolekcji Muzeum Tatrzańskiego [m.in.] kapelusze z czarnego filcu nasączone łojem (…) Zgrzebne, codzienne ubrania dużo nam mówią pod warunkiem, że będziemy cierpliwi.

Wystawa przygotowana przez Małgorzatę Markiewicz jest procesem twórczym, w którym brały udział także lokalne rzemieślniczki oraz inni artyści. Inspirowana tym, co naturalne, organiczne stała się przestrzenią wspólnej pracy i spotkań.

Dziękujemy za współpracę i pomoc: p. Marii Kin, p. Annie Sieczce i p. Marcinowi Rząsie.

Artystka Małgorzata Markiewicz
Kuratorka Julita Dembowska

Wystawę będzie można oglądać od 16 czerwca do 15 września 2024 r. w Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b.