Co nowego w muzeum?

Wielkie damy polskich nart 28 GRUDNIA

Wielkie damy polskich nart 28 GRUDNIA

W przerwie świątecznej, 28 grudnia (czwartek) o godzinie 16:00, serdecznie zapraszamy na spotkanie górskie zatytułowane „Wielkie damy polskich nart”, które poprowadzi Wojciech Szatkowski.

To, że Polki są najpiękniejsze na świecie, to prawda znana i fakt. Ale tym razem spojrzymy nie tylko na ich urodę, ale na sport narciarski, który uprawiały. Będzie to opowieść historyczna o kilkunastu Polkach jeżdżących na nartach. Zaczniemy w XIX wieku, od pionierek narciarstwa, Marii Smoluchowskiej i Kazimiery Małaczyńskiej, które na długich, dwumetrowych, drewnianych nartach z trzcinowymi wiązaniami eksplorowały, w towarzystwie mężczyzn, góry Pokucia i Czarnohory w Karpatach Wschodnich. Opowiemy oczywiście o pierwszych narciarkach zakopiańskich: Julii Zembatowej, Adzie Loriowej, Wandzie Gentil-Tippenhauer. Opowieść będzie dotyczyć także czołowych zawodniczek okresu międzywojennego: Elżbiety Michalewskiej-Ziętkiewiczowej, Bronci Staszel-Polankówny, Zofii Stopka-Olesiak i legendarnej kurierki i narciarki Heleny Marusarzówny. Po II wojnie światowej Polki wróciły na krajowe i międzynarodowe trasy. Przybliżymy postaci: Zofii Gluzińskiej, Barbary Grocholskiej-Kurkowiak, Marii Szatkowskiej, Anny i Ewy Bujak, biegaczek z Kościeliska i innych mistrzyń „białego szaleństwa” sprzed lat.

Miejsce: gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10
Wstęp: 1 zł

 

Fot. 1956 r., Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, po lewej Maria Gąsienica-Daniel (Szatkowska) i Barbara Grocholska-Kurkowiak, ze zbiorów Wojciecha Szatkowskiego

Wpisz szukane wyrażenie