Co nowego w muzeum?

To już dzisiaj: Wirtualna Noc Muzeów, przygotowaliśmy dla Was szereg atrakcji.

To już dzisiaj: Wirtualna Noc Muzeów, przygotowaliśmy dla Was szereg atrakcji.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza na tegoroczną, inną niż wszystkie Noc Muzeów. W związku z pandemią naszą aktywność tej nocy przenosimy do przestrzeni wirtualnej, ale zapewniamy Was, że atrakcji i tym razem nie zabraknie. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a oferta na Noc Muzeów jest naprawdę bardzo różnorodna.

Zaczniemy od wspólnego czytania fragmentów dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza „Mister Price czyli Bzik Tropikalny”. Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli różnych środowisk – naukowego, artystycznego, muzealnego, teatralnego.  Oto dokładny plan emisji poszczególnych fragmentów

 

19.00 Helena Agata Pitoń (Muzeum Tatrzańskie)

 

20.00 Andrzej St. Dziuk (Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza)

 

21.00 Zuzanna Dembiec (artystka)

 

22.00 Instytut Witkacego

 Ellinor Golders – Kasia Kobro-Okołowicz
Mr. Price – Przemek Pawlak
Ryszard Golders – Marek Średniawa

 

23.00 Grzegorz Jarzyna (TR Warszawa)

 

24.00 Stefan Okołowicz witkacolog, Instytut Witkacego

 

Ale to dopiero początek akcji, gdyż również internauci będą mogli na swoich profilach społecznościowym zamieszczać własne interpretacje tej sztuki Witkacego.

Dzięki oznaczeniu publikowanych materiałów hasztagiem #MisterPriceZakopane poszczególne filmy będą widoczne dla całej społeczności biorącej udział w akcji.

Przeczytajcie go, nagrajcie i udostępnijcie na swoim profilu z  #MisterPriceZakopane #muzeumtatrzańskie #bziktropikalny.

 

Kolejne wydarzenie to akcja botaniczna „Poznaj przyrodę, która cię otacza”. Zapraszamy do wspólnej przygody w kontakcie z przyrodą, która jest blisko nas. Bohaterem akcji botanicznej będzie Tytus Chałubiński – patron Muzeum Tatrzańskiego. Autorzy: Monika Pietraszko-Warchałowska i Marcin Warchałowski zaproszą wszystkich, aby wyszli z domów i poszukali mchów w swoim otoczeniu, zrobili im zdjęcie i wysłali je do publikacji.

Będzie to forma poznawania przyrody, która jest wokół nas – tego na pewno życzyłby sobie patron Muzeum Tatrzańskiego.

 

Zapraszamy do oglądania przygotowanego przez autorów filmu i wzięcie udziału w akcji poszukiwaniu mchów, które żyją blisko nas, o czym często nie mamy pojęcia.

 

Zapowiedź: godzina 12.00 FB

 

Początek godzina 18.30 FB i YouTube

 

 

Trzeci, ostatni projekt: „Wyjątkowe kobiety w dziejach Zakopanego” Wojciecha Szatkowskiego. Tutaj prezentujemy postacie pań, które miały największy wpływ na historię Zakopanego. W finale znalazło się pięć kobiet, oczywiście wybór ten jest subiektywnym autora. A my niezależnie od tego zachęcamy do zgłaszania przez naszych fanów swoich kandydatur kobiet, które odcisnęły największe piętno na dziejach stolicy Tatr.

 

Godzina 9.30 Maria Dembowska

 

Godzina 18.30 Barbara Grocholska-Kurkowiak

 

Godzina 21.30 Wanda Anna Gentil-Tippenhauer Widigierowa

 

 

 

Noc Muzeów to wielkie międzynarodowe święto instytucji kultury – mówi Anna Wende-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. – A ta noc jest szczególna – do tej pory co roku do muzeów przychodziły tłumy osób. U nas wydarzenie to organizowane jest już od ponad 10 lat i co jest dla nas bardzo fajne: w Noc Muzeów spotykamy Zakopiańczyków nie tylko tych, którzy często do nas przychodzą, ale też takich, którzy w ogóle nie pojawiliby się w muzeach, gdyby nie ta atrakcyjna nocna forma. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się w najbliższą sobotę 16 maja i pierwszy raz niestety nie odbędzie się ona jak co roku, nie spotkamy się z naszymi przyjaciółmi, ze zwiedzającymi twarzą w twarz – będzie to spotkanie wirtualne. Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjny program na tą szczególną okoliczność, a wszystko odbędzie się za pomocą naszych mediów społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wirtualnej Nocy Muzeów oraz do dyskusji – bo nie będzie to tylko wydarzenie, podczas którego przedstawiamy to co mamy zaplanowane, ale zapraszamy również wszystkich użytkowników Facebook o YouTube do aktywnego uczestnictwa w naszych działaniach.

 

Wpisz szukane wyrażenie