Co nowego w muzeum?

WITKACY GENIALNY CHULIGAN – WYSTAWA W DÜSSELDORFIE

WITKACY GENIALNY CHULIGAN – WYSTAWA W DÜSSELDORFIE

Foto: Witkacy: Groźny Bandyta, 1931, współpraca techniczna J. Głogowski, courtesy Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Foto: Witkacy: Groźny Bandyta, 1931, współpraca techniczna J. Głogowski, courtesy Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Polecamy Państwa uwadze najnowszą wystawę zorganizowaną przez Instytut Polski w Düsseldorfie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem:

 

WITKACY

Genialny chuligan

7.09. – 7.12.2018

 

„Żyjemy bowiem w epoce straszliwej, jakiej nie znała dotąd historia ludzkości, a tak zamaskowanej pewnymi ideami, że człowiek dzisiejszy nie zna siebie, w kłamstwie się rodzi, żyje i umiera i nie zna głębi swojego upadku. Jedyną szparą, przez którą można podglądać okropny, bolesny, wariacki kurcz pod doskonałą maska uspołecznienia, jest dzisiejsza sztuka…“ (s. 37) Stanisław Ignacy Witkiewicz, Nowe formy w malarstwie i inne pisma estetyczne, PWN, 1959 (Tekst z 1919 roku)

 

Połowa lat 80. XIX wieku to w Polsce wysyp geniuszu. W roku 1882 rodzi się Karol Szymanowski. W roku 1884 – Zofia Nałkowska, Leon Chwistek i Bronisław Malinowski. W roku 1885 – Stanisław Ignacy Witkiewicz, czyli Witkacy.

Witkacego można zaliczyć do grupy „omnibusów twórczych”. Oprócz niego na to miano zasługują Władysław Strzemiński i Leon Chwistek. A po II wojnie światowej również Tadeusz Kantor. Te nieposkromione osobowości szukały spełnienia swoich twórczych intuicji na wielu polach. Zajmowali się filozofią, sztuką, teatrem, fotografią i literaturą. (…)

Witkacy był malarzem, fotografem, pisarzem, filozofem i performerem. Materiałem twórczym było dla niego również życie. Dręczył siebie i innych, a najbardziej kobiety, od których był zawsze zależny. Ta różnorodność twórcza wynikała z niemożności wyrażenia i wyciszenia siebie w obrębie jednej formy. Padł ofiarą historii. Zakleszczony pomiędzy wojskami niemieckimi a radzieckimi popełnił samobójstwo.

Temu genialnemu twórcy poświęcona jest jesienna wystawa w galerii przy Citadellstr. 7 w Düsseldorfie.

 

wernisaż: piątek, 7 września 2018, godz. 19.00

kuratorka wystawy: Anna Maria Potocka, dyrektor MOCAK

 

Wystawa zorganizowana przez Instytut Polski w Düsseldorfie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

 

Szczegółowe informacje dotyczące wystawy pod poniższym linkiem:

 

http://www.polnisches-institut.de/programm/witkacy_ein_genialer_hooligan,2203/

Wpisz szukane wyrażenie