WITKIEWICZ I STYL ZAKOPIAŃSKI
W ramach finisażu wystawy „Anioł i Syn. Witkiewiczowie w Zakopanem i na Litwie” goście z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem opowiedzą o stylu zakopiańskim i jego twórcy, zaprezentują przykłady zakopiańskiej architektury i sztuki użytkowej, a całość urozmaicą fotografiami obiektów pochodzących z kolekcji Muzeum.
16 listopada (piątek) godz.17.00
Narodowe Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie
Z pewnością jednym z najważniejszych momentów dla sztuki zakopiańskiej było przybycie do Zakopanego w 1886 roku Stanisława Witkiewicza. Po czterech latach ten krytyk sztuki i malarz osiedlił się tu na stałe, stając się wkrótce ojcem koncepcji stylu narodowego zwanego stylem zakopiańskim.
Wraz z rosnącą popularnością Podhala i Tatr rosła liczba mieszkańców Zakopanego. Nowopowstałe budynki naśladowały budownictwo uzdrowiskowe Austro-Węgier, zapominając o lokalnych wzorcach architektury ludowej. Stanisław Witkiewicz, wierząc, że na Podhalu zachowało się prapolskie, rdzennie słowiańskie budownictwo i rodzima ornamentyka, zainicjował szerokie propagowanie “zakopiańszczyzny” jako szansy na odrodzenie się budownictwa i ornamentyki narodowej. W stylu zakopiańskim wykonywano również meble, sprzęty gospodarcze, ubiory, wyroby z porcelany, instrumenty muzyczne i pamiątki. Elementy kultury górali przenikały także do twórczości kompozytorów i pisarzy.
Serdecznie zapraszamy!