“Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego”
“Zawszem przypuszczał, (…) że górale tutejsi, obdarowani bystrym umysłem i życia fantazją, powinni z drzewa wyrabiać rzeczy, jak to często spotkać można u plemion góralskich Szwajcarii, Tyrolu i Szwarcwaldu. Przy małym zatrudnieniu w polu (…) jakżeby użytecznie ten czas mogli zapełnić rzeźbieniem różnych drobnostek, szczególniej chłopaki, co to lubią bawić się nożykiem”
(Eugeniusz Arnold Janota, Wycieczka w Tatry, “Czas” 1863)
W Galerii Sztuki w willi Oksza zakończył się dwuletni cykl „Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego”. Na początek mogliśmy wysłuchać wykładu kierowniczki Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego – Heleny Agaty Pitoń, który wprowadził słuchaczy w historię zakopiańskiej szkoły. Ta unikatowa i wyjątkowa w skali kraju instytucja powstała w 1876 roku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego, natomiast międzynarodowy sukces zakopiańska Szkoła Przemysłu Drzewnego odniosła kilkadziesiąt lat później.
W Noc Muzeów w 2021 roku zaprosiliśmy dwójkę artystów, pedagogów i dyrektorów na spotkanie pt. „Dziedzictwo Szkoły Przemysłu Drzewnego”. Michał Wojciech Szostak i Stanisław Cukier opowiadali o rzeźbie, o swojej pracy, wyzwaniach w nauczaniu oraz kierowaniu szkołą o tak bogatej tradycji. Rozmawialiśmy również o początkach szkoły i jej legendarnych dyrektorach Karolu Stryjeńskim i Antonim Kenarze.
„Opowieść o drewnie. Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego” – to kolejne spotkanie z cyklu , tym razem z zakopiańskim rzeźbiarzem Marcinem Rząsą. Swą artystyczną drogę związał on z drewnem, jak jego ojciec Antoni również rzeźbiarz. Obaj artyści to absolwenci Szkoły Plastycznej w Zakopanem, zwyczajowo zwanej Kenarem. Nasze spotkanie zdominowała opowieść o drewnie – jakie jest i jak wpływa na pracę rzeźbiarza. Rozmawialiśmy również o dziedzictwie Szkoły Przemysłu Drzewnego w artystycznej rodzinie jaką jest rodzina Rząsów.
W 2011 roku odbyły się również warsztaty graficzne wraz z opowieścią o Władysławie Skoczylasie – nauczycielu Szkoły Przemysłu Drzewnego oraz odnowiciela drzeworytu polskiego. Młodzi uczestnicy pod czujnym okiem Aleksandry Michalskiej wykonywali swoje tatrzańskie linoryty.
Kolejnym wydarzeniem było z cyklu „Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego” było spotkanie zakopiańskim artystą – Karolem Szostakiem. Rozmawialiśmy o rzeźbie, drewnie oraz dziedzictwie Szkoły Przemysłu Drzewnego w artystycznej rodzinie jaką jest rodzina Szostaków.
Spotkanie pt. „Wojciech Brzega a Szkoła Przemysłu Drzewnego” przybliżyło sylwetkę pierwszego górala, który otrzymał wyższe artystyczne wykształcenie – rzeźbiarza Wojciecha Brzegi. Zakopiańczyk związany był na różnych etapach swojej ścieżki artystycznej ze Szkołą Przemysłu Drzewnego, począwszy od lat szkolnych po bycie pedagogiem w tej placówce. Gościem spotkania była specjalistka od Zakopiańskiej Szkoły prof. Katarzyna Chrudzimska – Uhera.
Podczas święta Muzeum Tatrzańskiego, czyli Musealiów 2022 w Galerii Sztuki w willi Oksza odbył się finał projektu „Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego”. Wśród wydarzeń było interaktywne spotkanie z rzeźbiarką Marią Cukier o tytule „Drzewo, drewno, rzeźba”. Pod bacznym okiem artystki odbył się pokaz narzędzi i technik rzeźbiarskich. Podczas spotkania uczestnicy mogli zaznajomić się z rodzajami drewna, z typowymi drzewami używanymi przez adeptów rzeźby w Szkole Przemysłu Drzewnego. Ponadto zostały wyjaśnione różnice w technologii używanej przez współczesnych artystów a dawnych mistrzów. Drugą częścią tego spotkania były warsztaty rzeźbiarskie z muzealną edukatorką -Aleksandrą Michalską. Zwieńczeniem dnia w Galerii Sztuki w willi Oksza było oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wojciech Brzega. Talent i praca” przeprowadzone przez kierowniczkę Działu Sztuki Helenę Agatę Pitoń
Zapraszamy do oglądania dokumentacji filmowej z projektu „Wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego” na kanale YouTube Muzeum Tatrzańskiego