Wystawa „90 lat Miasta Zakopane”

90 lat Zakopanego

Wystawa „90 lat Miasta Zakopane”

 

W pięknym zakątku Polski, u stóp majestatycznego Giewontu, miasto Zakopane, znane ze swojego niepowtarzalnego uroku i historycznego znaczenia, obchodzi swoje ważne 90. urodziny. Z tej okazji Muzeum Tatrzańskie przygotowało wyjątkową wystawę, która stanowi hołd dla miasta i ukazuje jego niezwykłą historię od momentu nadania mu praw miejskich w 1933 roku.

Archiwalne fotografie, przedstawiają najciekawsze wydarzenia, które miały miejsce u stóp Giewontu, w ciągu ostatnich dziewięciu dziesięcioleci. Na wystawie towarzyszącej 12. Festiwalowi Inspirowane Górami, pokazane zostały zarówno kadry z najważniejszych wydarzeń sportowych i kulturalnych, jak i te ilustrujące, istotne z punktu widzenia mieszkańców, zmiany. Zobaczymy na niej zatem historię miasta począwszy od lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to Zakopane cieszyło się już statusem miejsca kultowego. Nie może zatem zabraknąć fotografii z Makabiady, ostatnich przedwojennych Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 1939 czy budowy kolei na Kasprowy Wierch. Okres powojenny to dalszy dynamiczny rozwój miasta, w którym każda z dekad obfitowała zarówno w wydarzenia kulturalne, jak i historyczne. Uwagę poświęcamy zarówno sprawom, które zapisały się nie tylko w historii miasta, ale i całego kraju – jak chociażby kolejne Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym z 1962 roku oraz pielgrzymka papieża Jana Pawła II – jak i tym znacznie drobniejszym, które pozostały w pamięci mieszkańców. Do nich możemy zaliczyć rzadkie fotografie wykonane w trakcie Jesieni Tatrzańskiej i salonu marcowego, przyjazd na zakopiański dworzec pierwszego pociągu elektrycznego, czy wydarzenia związane z powstaniem Solidarności.

Autorami zdjęć są m.in.: Władysław Werner, Apoloniusz Rajwa, Paweł Murzyn oraz Stanisław Gąsienica-Kaspruś. Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

 

Wybór zdjęć: Rafał Jabłoński-Zelek

Tekst i podpisy: Sławomir Szostak

Projekt graficzny: Aleksandra Michalska

Fotografie: Archiwum Muzeum Tatrzańskiego

Data otwarcia: 19/10/2023

Wpisz szukane wyrażenie